FAScynujące forum Strona Główna FAScynujące forum
Forum dla rodziców, opiekunów i specjalistów zainteresowanych problematyką zaburzeń rozwojowych u dzieci i młodzieży

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
XI Dzień FAS - konferencja 12.09.2011
Autor Wiadomość
Małgorzata 

Wiek: 57
Dołączyła: 09 Wrz 2007
Posty: 650
Skąd: Lędziny
Wysłany: 2011-08-31, 10:47   XI Dzień FAS - konferencja 12.09.2011

Fundacja FASTRYGA
Stowarzyszenie Zastępczego Rodzicielstwa Oddział Śląski
i Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Lędzinach

mają zaszczyt zaprosić


..................................................

na
konferencję naukową

„FASD (poalkoholowe spektrum wrodzonych zaburzeń rozwojowych)
a inne zaburzenia rozwojowe”, Lędziny 2011,

organizowaną w ramach XI obchodów Światowego Dnia FAS.

Patronat obchodów: Burmistrz Miasta Lędziny,
Patronat naukowy: Katedra i Klinika Psychiatrii i Psychoterapii
Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach
Organizatorzy: Fundacja FASTRYGA
Stowarzyszenie Zastępczego Rodzicielstwa Oddział Śląski
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Lędzinach
Urząd Miasta Lędziny
Partnerzy: Miejski Ośrodek Kultury w Lędzinach

Miejsce konferencji: Urząd Miasta Lędziny, ul. Lędzińska 55
Termin konferencji: 12.09.2011 rok (poniedziałek)
Cel konferencji: pogłębianie wiedzy w zakresie różnicowania zaburzeń typu FASD (Fetal Alcohol Spectrum Disorder – poalkoholowe spektrum zaburzeń rozwojowych) z innymi zaburzeniami rozwojowymi (zespól hiperkinetyczny, autyzm i inne) oraz budowanie systemu terapii i wsparcia dla osób z FASD i ich rodzin.


Uczestnicy: przedstawiciele świata nauki i praktycy, lekarze, psychologowie, terapeuci, pracownicy socjalni, asystencji rodziny i osób niepełnosprawnych, pedagodzy, kuartorzy sądowi, sędziowie, rodzice zastępczy, wszyscy zainteresowani promocją abstynencji podczas ciąży oraz profilaktyką, diagnostyką i terapią FASD.Już po raz XI organizować będziemy obchody Światowego Dnia FAS w Polsce. W tym roku w ramach obchodów zapraszamy do udziału w konferencji naukowej pn.: „FASD (poalkoholowe spektrum wrodzonych zaburzeń rozwojowych a inne zaburzenia rozwojowe", która odbędzie się w dniu 12.09.2011r. o godz. 9.09. Będziemy zaszczyceni, jeśli zechcecie Państwo przyjąć nasze zaproszenie.
W roku 2001 nasza organizacja we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Lędzinach zainicjowała obchody Dnia FAS w Polsce zapoczątkowując społeczną debatę dotyczącą szkód zdrowotnych wywołanych spożywaniem alkoholu przez kobiety ciężarne. Współpracowaliśmy w tym obszarze z wieloma ośrodkami: Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej Województwa Śląskiego, Śląskim Centrum Zdrowia Publicznego w Katowicach, Państwową Agencją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Warszawie oraz wieloma partnerami zagranicznymi. Od kilku lat patronat naukowy nad konferencją obejmuje Katedra i Klinika Psychiatrii i Psychiterapii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.
Celem konferencji jest ciągłe pogłębianie wiedzy w zakresie diagnostyki i terapii FASD (Fetal Alcohol Spectrum Disorder – poalkoholowe spektrum wrodzonych zaburzeń rozwojowych) oraz budowanie systemu terapii i wsparcia.
Zaproszenie kierujemy do specjalistów medycyny, psychologii, pedagogiki, pracy socjalnej, asystentów rodziny i osób niepełnosprawnych, a także do rodziców biologicznych, zastępczych i adopcyjnych, w których wychowują się dzieci z FASD.
Będzie nam bardzo miło gościć Państwa podczas Konferencji. Wasza obecność będzie niezwykle pomocna w procesie budowania systemu pomocy dla osóbz FASD, ktory praktycznie w naszym kraju nie istnieje. Mamy nadzieję, że wiedza wyniesiona z Konferencji zintensyfikuje i przyszpieszy dzialania w tym zakresie.

Z wyrazami szacunku

OrganizatorzyW załączeniu przesyłamy program konferencji.
Osoby, które zechcą uczestniczyć w konferencji proszone są o potwierdzenie swojego udziału na załączonym druku zgłoszenia. Potwierdzenie prosimy kierować na adres Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lędzinach, do dnia 9 września 2011 roku.


Płodowy Zespół Alkoholowy (FAS, PZA) należy do grupy fizycznych i umysłowych schorzeń wrodzonych. Jego objawy to np.: wady rozwojowe (m.in.:serca i stawów), uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego, zaburzenia neurologiczne, opóźnienie rozwoju fizycznego i psychicznego, zaburzenia zachowania, niedorozwój umysłowy, nadpobudliwość psychoruchowa. Skutkiem tych nieprawidłowości mogą być u dziecka trudności z uczeniem się, koncentracją uwagi, pamięcią i zdolnością do rozwiązywania problemów, brak koordynacji ruchowej i zaburzenia mowy. Uszkodzenia typu FAS mają wpływ na rozwój intelektualny oraz społeczny także w okresie dorastania i po osiągnięciu dorosłości. Osoby cierpiące na FAS/PZA nie są w stanie wziąć na siebie odpowiedzialności za własne życie, często łamią prawo i latami skazane są na pomoc różnych organizacji i instytucji.
Z badań przeprowadzonych na zlecenie PARPA wynika, że co trzecia kobieta (33%) w wieku prokreacyjnym (18-40) piła alkohol w czasie ciąży. Jest to wynik niepokojący, zważywszy, że zdecydowana większość badanych (88%) jest zdania, iż nawet niewielka ilość alkoholu wypitego przez kobietę w ciąży może mieć negatywny wpływ na zdrowie jej dziecka. Zasięg FAS w Polscejest nieznany, gdyż brakuje badań z tej dziedziny. Zagrożone są jednak wszystkie dzieci matek pijących alkohol w czasie ciąży.
_________________
Pozdrawiam serdecznie,

Małgorzata

Zapraszam na strony Fundacji FASTRYGA

http://fas.edu.pl/
http://fas.org.pl/

oraz Ośrodka FASTRTYGA
https://sites.google.com/site/osrodekwledzinach/home
https://plus.google.com/u/1/108991578606595391937/posts
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 12