FAScynujące forum Strona Główna FAScynujące forum
Forum dla rodziców, opiekunów i specjalistów zainteresowanych problematyką zaburzeń rozwojowych u dzieci i młodzieży

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
pytanie:picie alkoholu na pcozątku ciąży
Autor Wiadomość
Iga 
Iga

Dołączyła: 30 Sty 2010
Posty: 1
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2010-01-30, 21:07   pytanie:picie alkoholu na pcozątku ciąży

Witam

nazywam się Iga i piszę pracę licencjacką o nieświadomości społecznej dot.FAS. Nurtuje mnie pewna sprawa, której wyjasnienia nie mogę nigdzie znaleźć.
Dowiedziałam się już, że najbardziej niebezpieczne jest picie alkoholu w wpierwszym trzymestrze ciąży. Tymczasem wcale nierzadko zdarza się, że kobieta nie ma pojęcia o tym, że będzie miała dziecko, i spożywa alkohol, częściej lub rzadziej, przez te pierwsze kilka tygodni ciąży. I teraz moje pytanie: skoro alkohol najbardziej szkodliwy jest właśnie na początku ciąży, a jest spożywany, dlaczego przeważnie dzieci rodzą się zdrowe?(przy założeniu, ze przez resztę ciąży kobieta nie piła)? przecież może chdozić nawet o dwa miesiące.
pomożecie? :)
 
     
JakWeronika 

Dołączyła: 25 Gru 2009
Posty: 3
Skąd: śląskie
Wysłany: 2010-01-31, 15:56   

Witaj :) nie jestem specjalistą i sama dopiero raczkuję w temacie Fas, z tego jednak co sama zdołałam się dowiedzieć to z Fas niestety jest tak że jeśli mama piję będąc w ciąży musi się liczyć z tym że dziecko może urodzić się ze zmianami w mózgu, ale nie znaczy że tak będzie na pewno. Jednym wystarczy wypity jeden kieliszek wina, żeby dziecko miało Fas, a u drugich przy większej ilości dziecko rodzi się zdrowe :bojesie: Sama zadaję sobie pytanie od czego to zależy. Może ktoś odpowie na Twoje pytanie- też będę czekać na odpowiedz.
Niestety tak to jest i dlatego nie warto, tym bardziej że zmiany które zachodzą w mózgu dziecka są nieodwracalne :(
 
     
madziunkak 
madziunkak

Dołączyła: 02 Lut 2010
Posty: 1
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2010-02-03, 02:48   

Witam drogie panie:)
Nazywam się Magda i jestem studentką pedagogiki. Ostatnio na psychologii prowadziliśmy debate właśnie na temat FAS, i musze powiedzieć że mnie również bardzo zaintrygował ten temat. Nie potrafie chyba do konca odpowiedzieć pytanie, jednak chciałam podzielić sie swoją wiedzą i podkreślić że mimo tego że spożywanie alkoholu na początku ciąży jest najbardziej szkodliwe, nie należy wychodzić z założenia że potem już nie ma obaw. Alkohol jest szczególnie szkodliwy dla dziecka w okresie intensywnych zmian w rozwoju układu nerwowego, jednak podczas całej ciąży jak również później podczas karmienia powinno się go unikać. Możliwe że właśnie ten jeden kieliszek wypity okazyjnie nie ważne w którym okresie ciąży, nawet w końcowym zaważy na zdrowiu dziecka. Może się zdarzyć i tak że dziecko alkoholiczki będzie zdrowe a dziecko matki która wypiła symbolicznie będzie miało symptomy FAS. Tak naprawdę nie ma zasady... Dlatego też bardzo często dzieci mimo tego że były narażone na alkohol rodzą się zdrowe.
Warto mówić o tym, aby każda mama zdawała sobie z tego sprawę przed faktem, a nie gdy bedzie juz za późno...
Aha, i jeszcze jedna rzecz na którą warto zwrócić uwagę, każda przyszła mama powinna ustrzec sie przed alkoholem również w innej postaci. W kosmetykach, cukierkach, syropkach czy choćby płynie do płukania ust. Dla wielu może wydawać się to znikoma ilość, jednak nie jest ona bez znaczenia!

pozdrawiam serdecznie
i mam nadzieje że wkrótce dowiemy sie od kogoś czegoś nowego :)
 
     
minka92 

Dołączyła: 13 Mar 2021
Posty: 3
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2021-03-13, 20:10   

nie tylko alkohol złe wpływa i jest zakazany w ciąży... tutaj masz produkty, których powinnaś się wystrzegać https://www.mojniemowlak....karmiacej-mamy/
 
     
Martyna 
Martyna

Dołączyła: 07 Kwi 2021
Posty: 3
Skąd: Mielenek
Wysłany: 2021-04-12, 13:24   

Ja zgadzam się w pełni z madziunkak. Nie ma reguły, tak samo jak 40-letni palacz jest "zdrowy", a osoba niepaląca może zachorować na raka płuc. Alkohol w ciąży jest szkodliwy, koniec kropka! Pracuję w branży turystycznej i jeszcze nie zdarzyło mi się zobaczyć kobiety z brzuszkiem spożywającej alkohol.

Pozdrawiam, Martyna
plazowa.com
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 12