FAScynujące forum Strona Główna FAScynujące forum
Forum dla rodziców, opiekunów i specjalistów zainteresowanych problematyką zaburzeń rozwojowych u dzieci i młodzieży

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
czy jest już za późno?
Autor Wiadomość
Małgorzata 

Wiek: 62
Dołączyła: 09 Wrz 2007
Posty: 650
Skąd: Lędziny
Wysłany: 2007-09-12, 18:11   czy jest już za późno?

Autor: Atena
Data: Mar 14 2005, 12:00 PM


Witam, mam ogromny problem...
Podejrzewam u siebie ciążę, jeszcze tego nie sprawdziłam, ale gdy przyszło mi to gowy przeraziłam sie.
Generalnie nie piję alkoholu i jeśli jest okazja to wolę łagodne trunki. Ale ostatnio był taki okres, ze tych okazji było wiele - wizyta u teściów -lapmka białego wina, potem nasze małe święto z mężem - znowu winko no i w końcu "babski wieczór" u mojej kuzynki, urządziłyśmy sobie piżamówkę i wypiłyśmy prawie całą butelkę wermuthu, było smiesznie i sympatycznie, ale teraz jestem przerażona. Co gorsze - te okazje wypadały tak jedna po drugiej. Czy jesli jestem w ciązy - to czy zaprzepasciłam swoją szansę urodzenia zdrowego dziecka? Mam juz jedno dziecko, w czasie pierwszej ciązy bardzo o siebie dbałam, a że była to planowana ciąża, wiec unikałam zarówno alkoholu, ale i przetworzonej żywności i wszelkich lekarstw zarówno w ciąży jak i przed, pod koniec ciązy od czasu do czasu piłam lampkę czerwonego wina, po którym lepiej sie czułam, ale to wszystko. Przepraszam, ze sie tak rozpisałam, ale naprawdę jestem przerażona, nie martwię się, ze może jestem w ciązy, ale o to jak te moje "okazje" mogły by wpłynąć na dzecko. Prosze o odpowiedź... Z góry dziękuję. Pozdrawiam

==========================================================

Autor: Fastryga
Data: Mar 14 2005, 08:13 PM


Droga Ateno,

po pierwsze: nie wpadaj w panikę. FAS pełnoobjawowy występuje u matek, które często, dużo i stosunkowo regularnie piją w ciąży.
Ty miałaś zaledwie kilka okazji. Poza tym, Twoja duża świadomość jest gwarancją, że do końca ciąży (jeśli jest ona faktem) pozostaniesz w abstynencji, a badania są tu bardzo optymistyczne: zaprzestanie spożywania alkoholu w dowolnym momencie ciąży znacznie zwiększa szanse na urodzenie zdrowego dziecka. Im wcześniej - tym szanse większe.
Bądź dobrej myśli - według mnie nie ma powodów do obaw. Wprawdzie rzeczywiście ostrzegamy kobiety, że nawet jedna lampka może zaszkodzić, ale czynimy to ze względów profilaktycznych, a nie po to, by straszyć te mamy, które już są w ciaży. Ma być to raczej zachęta do świadomego macierzyństwa i całkowitej abstynencji.
Z całego serca życzę pomyślnego rozwiązania Twojej sprawy, niech następne miesiące będą jak najszczęśliwsze dla Ciebie i Maluszka smile.gif

Wszystkiego dobrego i głowa do góry! biggrin.gif
Małgorzata
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 13