FAScynujące forum Strona Główna FAScynujące forum
Forum dla rodziców, opiekunów i specjalistów zainteresowanych problematyką zaburzeń rozwojowych u dzieci i młodzieży

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Kuba i słodycze
Autor Wiadomość
Gośka 


Pomogła: 1 raz
Wiek: 58
Dołączyła: 09 Wrz 2007
Posty: 542
Skąd: mazowieckie
Wysłany: 2008-05-12, 13:02   Kuba i słodycze

(Początek wątku tutaj: CUKIER



Danusia, napisz cos więcej. Czy cukier może działać pobudzajaco na nasze dzieci? Dlaczego? Jak to działa? Proszę napisz.
Ostatnio zmieniony przez Małgorzata 2008-05-15, 17:07, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
     
Danusia
Gość
Wysłany: 2008-05-12, 14:59   

Cukier działa pobudzająco - zwłaszcza na uszkodzony mózg - a samo już odrzucenie przez matkę biologiczna powoduje zmiany w mózgu.
dzieci są nadpobudliwe , agresywne...Myślę ,że Agata i Małgorzata umieją fachowo to wytłumaczyć ja nie mam siły na dzisiaj.
Ale faktycznie po każdej imprezie jak święta czy komunia moje dzieci "fiksują" - zawsze myślałam ,ze to emocje przezywanie, a teraz mam potwierdzenie jak ważna jest odpowiednia dieta. Kuba był dzisiaj nie do opanowania.
Jego stan teraz po wypadku jest stabilny , było groźnie odrzuciło go , fikołki zrobił, ale tomograf i usg są w pożądku - oczywiście ludzie opowiadają już niestworzone rzeczy , że mieliśmy kominie ,że byliśmy pijani. Nie umiem sobie darować tego ,że wiedząc o tym cukrze i widząc co od wczoraj się z nim dzieje nie zostawiłam go w domu.
To był naprawdę nieszczęśliwy wypadek on zobaczył na drugiej stronie ulicy swojego kolegę z przedszkola wyrwał się i trzask.

Ale jak mam ostrzec to to robię przyjrzyjcie sie reakcją waszych dzieci po dużej dawce słodyczy ciast, marsów , snikersów, zupek chińskich itp...
 
     
Olka

Pomógł: 3 razy
Dołączył: 21 Kwi 2008
Posty: 105
Wysłany: 2008-05-12, 15:41   

Już na studiach uczono mnie, że wysokoenergetyczne posiłki są niewskazane dla dzieci nadpodudliwych psycho-ruchowo,ADHDowców, dzieci autystycznych. Chipsy, napoje słodzone, batony muszą iść w odstawkę, że gwałtowny wzrost poziomu glukozy wekrwi odbija sie na zachowaniu dzieci. Nie znam niestety poważnych badań naukowych na ten temat, ale o tym mówili nam praktycy na ćwiczeniach, a nie profesorowie, co dzieci widzą tylko na obrazkach. Coś w tym musi być, choć ja nie zauważyłam takiego zwiazku u moich dziewczynek.
Tak czy inaczej cukier i tak niezdrowy, więc nie ma o czym mówić ;) . Idzie w odstawkę, odrdzewiacz (pepsi, cola) to u mnie rarytas urodzinowy, nie codzienność :)
 
     
Olka

Pomógł: 3 razy
Dołączył: 21 Kwi 2008
Posty: 105
Wysłany: 2008-05-12, 15:42   

Gosiu, mam nadzieję, że wyniki są ok :)
 
     
Danusia
Gość
Wysłany: 2008-05-12, 15:44   

no właśnie rarytas urodzinowy u nas była komunia , dlatego normalnie aż tak się nie zachowuje.
 
     
Leszek 

Wiek: 70
Dołączył: 19 Lis 2007
Posty: 11
Wysłany: 2008-05-12, 15:49   

przepraszam - ale moze by tak zmodyfikowac nieco tresc tego topiku - nie musimy pomagac w tworzeniu materialu dowodowego :censored: - nie ma takiej potrzeby ani takiego obowiazku - nie ma tez przede wszystkim mozliwosci upilnowania dziecka w 100 % w kazdych okolicznosciach - zawsze jakis dobry wujek albo ciocia da mu paczke delicji albo czekolade nie zdajac sobie sprawy, ze wyciaga w ten sposob prety grafitu z reaktora - zycia nie da sie zaplanowac w 100 % - wiec proponuje nieco chlodnej racjonalności wnieść w sprawe - wazne, ze mlody zyje i jest OK a sami mozemy sie oczywiscie zakatować poczuciem odpowiedzialności za to co sie dzieje ale to dzieciom nie pomoże - nie dalej jak 2 miesiace temu zostawilem fasolki pod opieka bardzo uczonej kochanej mojej pani doktor z 30 letnia wprawa w pielegnacji kosmity i zanim zrobilem siku fasolki zezarly 2 kg slodyczy - po 2 godzinach jezdzenia po gorskich kretych drogach gruntowych bardzo kamienistych ;) bylo spoko ale jak pomysle ze wyszlyby na ulice w Katowicach w tym stanie to tylko prokurator juz ... ale nie zawsze tak sie udaje a taki madry to ja jestem teraz
... wiec Danusia nie katuj sie tylko pomyśl jak zmierzyc sie ze swiatem ktory nie łapie co jest grane i pewnie dlugo nie załapie - na razie lekuchny retusz proponuje ;) bo naprawde masz dla kogo jeszcze zyc ...
_________________
____________
www.sondir.eu
 
     
Danusia
Gość
Wysłany: 2008-05-12, 16:19   

nie boje się odpowiedzialności - to był wypadek , każdemu dziecko może sie wyrwać na ulicy. W życiu nie wypiłam ani nawet całego piwa o żadnym alkoholu nie ma mowy - ja tylko pisze jacy ludzie są bezwzględni. Dzięki ,że rozumiesz z tym cukrem i wiesz o co biega.
 
     
Danusia
Gość
Wysłany: 2008-05-12, 16:23   

Michał jest z nim w szpitalu non stop ja nie mogę bo są inne dzieci i tak sobie odreagowuję od czasu do czasu bo to był duży szok, spoczywa na nas ogromna odpowiedzialność. Pewnie gdyby to było moje biologiczne dziecko , aż tak bym nie czuła sie winna. Wiem ,ze na pewne sprawy nie mamy wpływu, ale jednak...
 
     
agafia 
Administrator

Wiek: 59
Dołączyła: 09 Wrz 2007
Posty: 397
Skąd: Mazury
Wysłany: 2008-05-12, 17:07   

Ok to taki retusz mały. Może Małgosia coś dorzuci fachowiej.

Powszechny problem dzieci z FAS to zaburzenia metabolizmu cukrów. Poziom cukru we krwi dość bezpośrednio wpływa na zachowanie.
Np. w stanie hipoglikemii (niedocukrzenia) dzieci są bardzo labilne emocjonalnie, poirytowane etc.. Niski poziom glukozy we krwi jest też niebezpieczny dla mózgu. Aby zapobiec uszkodzeniu mózgu organizm w takim wypadku uruchamia adrenalinę, która podnosi poziom cukru. Ale też "nakręca" zachowanie dziecka.
A niski poziom cukru we krwi naszych dzieci może być spowodowany (paradoksalnie) nadmiernym spożyciem cukru (i białej mąki) czyli częstą u dzieci z FAS hipoglikemią reaktywną. Pokarmy o dużej zawartości cukru powodują gwałtowny wyrzut insuliny z trzustki co z kolei gwałtownie obniża poziom cukru we krwi indukując uwalnianie adrenaliny (dla ochrony mózgu) i pobudzając łaknienie na nową partię słodyczy.
Dodatkowo u dzieci z czynnym odruchem Moro, u których poziom adrenaliny jest stale podniesiony na skutek reakcji odruchowej (walki - ucieczki) cukier spożywany w nadmiarze (w obecności adrenaliny) jest metabolizowany na etanol.
Czyli nadmiar słodyczy powoduje wzmożone wydzielanie "nakręcającej" adrenaliny i dodatkowo powoduje pojawienie się we krwi etanolu, czyli dziecko po napchaniu się słodyczami jest po prostu "nakręcone" i "nawalone".
 
 
     
Leszek 

Wiek: 70
Dołączył: 19 Lis 2007
Posty: 11
Wysłany: 2008-05-12, 17:24   

Danusia napisał/a:
nie boje się odpowiedzialności - to był wypadek , każdemu dziecko może sie wyrwać na ulicy. W życiu nie wypiłam ani nawet całego piwa o żadnym alkoholu nie ma mowy - ja tylko pisze jacy ludzie są bezwzględni. Dzięki ,że rozumiesz z tym cukrem i wiesz o co biega.


no i tak gadaj :) bo taka jest prawda o czym wszyscy wiemy ale niekoniecznie musi wiedziec pan prokurator - wiec nie robmy chlopu wody z mózgu :bond:

jest OK - dzieciak zyje! i to jest wazne a reszte wytłumaczyła Agata ... to trzeba po prostu i zrozumiec i zobaczyc ... inaczej sie nie da - ale nie podkladajmy sie niepotrzebnie bo naprawde swiat jak sama zauwazylas jest srednio kumaty - sie3m!! :)
_________________
____________
www.sondir.eu
 
     
Gośka 


Pomogła: 1 raz
Wiek: 58
Dołączyła: 09 Wrz 2007
Posty: 542
Skąd: mazowieckie
Wysłany: 2008-05-12, 17:58   

Dzięki za doinformowanie, nie wiedziałam o cukrze...Danusia :glaszcze: nie obwiniaj siebie, nasze maluchy tak mają, nie zawsze są w stanie przewidzieć skutki. Nasza mała też kiedys stała w otwartym oknie na piatym piętrze. Zawiał wiatr, okno uderzyło ją w rękę i wpadła z roletą do pokoju.. a mogło być inaczej :bojesie: i byliśmy w domu obydwoje. Nie przewidzielismy, bo nie da sie wszystkiego przewidzieć. Będzie dobrze, musi być. Przepraszam, że zawracałam Ci głowę tym cukrem, ale temat tak mnie zaintrygował, że informacja o wypadku do mnie zupełnie nie dotarła. Też jestem zakręcona.
 
 
     
Milka
Gość
Wysłany: 2008-05-13, 08:24   

To ciekawe, co piszecie o tym cukrze. Bo mam taki tekst z internetu, terapia dzieci z zaburzeniami więzi (RAD), gdzie zalecają laktozę i cukier jako podstawowe węglowodany. I zuważyliśmy, że jak u naszej córki zbliża sie atak złego humoru, to dobrze jej dać coś słodkiego; no ale ona nie ma FAS.
 
     
Danusia
Gość
Wysłany: 2008-05-13, 08:43   

Trzeba było swoją winę zrzucić na cukier , ale ja faktycznie widzę zmiany zachowania u Wojtka, Dawida i Kuby bo dużej dawce słodyczy. dzisiaj Wojtek jest zupełnie wyczerpany, Dawid (się śmieję z niego ,ze ma objawy abstynencyjne)- krzyczy na mnie daj kukerka. Coś w tym jest.
 
     
Leszek 

Wiek: 70
Dołączył: 19 Lis 2007
Posty: 11
Wysłany: 2008-05-13, 09:29   

jeśli wolno mi sie wtrącić to balbym sie wszelkich uogólnień bo to jest swiat w ktorym kazdy ma swoja sciezke - jesli TO dziecko tak reaguje na cukier to TAMTO wcale nie musi ... a zreszta zadajmy sobie pytanie dlaczego wiekszosc dzieci uwielbia slodycze :) ? - no i idąc tym tropem ;) - co zawiera czekolada ze tak nam po niej dobrze ;) etc etc ... jak znam dzieciaka i widze ze sie nakreca po batoniku to czemu mam mu go nie dac ? jesli nakreca sie w nadmiarze to dam mu 1/3 a potem wejdziemy pare razy na najblizsze drzewo i spoko - matka natura to raczej madra istota jest - dobra - chyba na tym zakoncze bo moze gadam za duzo :einstein:
_________________
____________
www.sondir.eu
 
     
agafia 
Administrator

Wiek: 59
Dołączyła: 09 Wrz 2007
Posty: 397
Skąd: Mazury
Wysłany: 2008-05-13, 09:43   

No to jeszcze raz napiszę to co już było :)
Odpowiedzi (ale też i pytania) są w dziecku, w matce (opiekunie, opiekunce) i w tym co między nimi.
FAS jest zaburzeniem niespecyficznym, nie ma więc dwóch jednakowych FASolek (ale i nie ma dwojga jednakowych ludzi, bo przecież FASolka to dziecko a FAS jest tylko do dziecka dodatkiem). I dotyczy to również zaburzeń (czy też braku zaburzeń) metabolicznych.
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 13