FAScynujące forum Strona Główna FAScynujące forum
Forum dla rodziców, opiekunów i specjalistów zainteresowanych problematyką zaburzeń rozwojowych u dzieci i młodzieży

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Czy to możliwe?!....
Autor Wiadomość
Marynia

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 12 Sty 2008
Posty: 98
Wysłany: 2008-03-28, 19:37   Czy to możliwe?!....

Wiem, że po paru objawach nie można diagnozować FAS i nie o to mi chodzi. Chciałam zapytać Mądrzejszych w tych kwestiach, czy charakterystyczne zmiany twarzy dla FAS (tzw. trzecia powieka, spłaszczona i rozszerzona nasada nosa i brak rynienki pod nosem) występujące razem mogą się wiązać z innymi przyczynami niż FAS?
W swojej pracy spotykam się co miesiąc w sumie z około 1,5 tysiącem dzieci na terenie jednego z największych miast w Polsce. Spotkania odbywają się w grupach do 20 dzieci i trwają prawie godzinę i opierają się na dużej spontaniczności dzieci, mam więc możliwość bliższej obserwacji. W większości grup widzę przynajmniej jedno dziecko z zewnętrznymi objawami charakterystycznymi dla FAS, zazwyczaj zauważam też pewne zaburzenia zachowań. Dzisiaj w spotkaniu z jedną, dwudziestoosobową grupą 5-ciolatków spostrzegłam takich dzieci pięcioro!!!! Czy taka może być skala problemu? Czy to możliwe?....
 
     
Gośka 


Pomogła: 1 raz
Wiek: 58
Dołączyła: 09 Wrz 2007
Posty: 542
Skąd: mazowieckie
Wysłany: 2008-03-28, 21:09   

Nie jestem ekspertem, ale moje spostrzeżenia sa podobne do Twoich. Również pracuje z dziećmi i dość często obserwuę dysmorfie twarzy takie jak w przypadku FAS. Sądzę, że czasami dzieci mogą mieś taką specyficzną urodę, że stwierdzenie samej dysmorfii nie wystarczy. A problem jest i to spory, bo ok. 900 dzieci rocznie w Polsce rodzi sie z zespołem FAS, a dziesięć razy więcej dzieci ma różne zaburzenia spowodowane przez alkohol klasyfikowane jako FAE. Sądzę, że mamy kontakt z dziećmi z FAS/FAE, ale jeśli nie są zdiagnozowane przez specjalistę możemy sie jedynie domyślać...Pozdrawiam.
 
 
     
agafia 
Administrator

Wiek: 59
Dołączyła: 09 Wrz 2007
Posty: 397
Skąd: Mazury
Wysłany: 2008-04-01, 00:39   Re: Czy to możliwe?!....

Marynia napisał/a:
Czy taka może być skala problemu? Czy to możliwe?....


Skala jest przerażająca.... To możliwe i statystycznie tak jest..... Ale bez diagnozy to tylko statystyka (choć budzi grozę).....
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,08 sekundy. Zapytań do SQL: 12