FAScynujące forum Strona Główna FAScynujące forum
Forum dla rodziców, opiekunów i specjalistów zainteresowanych problematyką zaburzeń rozwojowych u dzieci i młodzieży

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Kampania Ciąża bez alkoholu
Autor Wiadomość
Gość

Wysłany: 2008-09-01, 10:37   

Ja też! ja też będę!! Załatwione! To ja! Weźcie mnie! (na kawę) :hura:
 
     
Aniabania 
Mama Fasolki

Wiek: 57
Dołączyła: 27 Maj 2008
Posty: 2
Skąd: Bytom
Wysłany: 2008-09-01, 10:39   

No tak tez mnie wywaliło to ja Aniabania chcę na kawę... ale nie ma odpowiedniej ikonki osiołka :)
_________________
----
pozdrawiam
Aniabania
 
 
     
Basja 

Dołączyła: 10 Wrz 2007
Posty: 173
Skąd: Kraków
Wysłany: 2008-09-01, 20:50   

Ania, świetnie, baaaaardzo się cieszę ! :band:
Buźka.Basja
(ja już się podpisuję, bo mnie wywala z urzedu ;(
 
     
Małgorzata 

Wiek: 62
Dołączyła: 09 Wrz 2007
Posty: 650
Skąd: Lędziny
Wysłany: 2008-09-08, 18:54   

Dziecku może zaszkodzić nawet lampka wina
2008-09-08 19:27
Każda ilość alkoholu w ciąży, nawet lampka wina czy piwo, może zaszkodzić nienarodzonemu dziecku, uszkadzając jego mózg lub powodując inne wady wrodzone - alarmowali lekarze na konferencji prasowej w Warszawie.

"Alkohol uszkadza płód bardziej niż jakikolwiek inny narkotyk. Nie ma bezpiecznej dawki alkoholu, którą można spożyć w ciąży i która nie miałaby ujemnego wpływu na płód" - podkreśliła pediatra dr Anna Dobrzańska z Instytutu "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka".

Jak wyjaśniła specjalistka, picie alkoholu przez ciężarną może spowodować przedwczesny poród lub poronienie lub urodzenie małego dziecka. Alkohol przyjmowany w każdym okresie ciąży i w każdej dawce grozi uszkodzeniem mózgu płodu - umierają miliony komórek nerwowych płodu, część przemieszcza się do niewłaściwych obszarów mózgu lub tworzy wadliwe połączenia. Alkohol uszkadza też wiele najważniejszych obszarów mózgu, takich jak spoidło wielkie, które łączy dwie półkule i integruje ich pracę.

Najpoważniejszym skutkiem picia w ciąży jest tzw. płodowy zespół alkoholowy - FAS (z j. ang. Fetal Alcohol Syndrome). Najczęściej objawia się on zaburzeniami neurologicznymi, jak nadpobudliwość, trudności w kontrolowaniu impulsów, osłabienie zdolności intelektualnych i najpoważniejsze - małogłowie. Badania prowadzone przy pomocy nowoczesnej odmiany rezonansu magnetycznego dowodzą, że nawet dzieci kobiet, które w ciąży piły okazjonalnie mogą mieć w mózgu zmiany typowe dla FAS, podkreślił prof. Andrzej Urbanik z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

U dzieci z FAS wykształcają się charakterystyczne rysy twarzy. Są to spłaszczenie środkowej części twarzy, mały zadarty nos, wąskie i szeroko rozstawione oczy. Mogą też występować wady innych narządów - serca; stawów; rozszczep wargi; podniebienia; zaburzenia słyszenia; widzenia; czucia; orientacji przestrzennej, wymieniała prof. Dobrzańska.

W Polsce z FAS rodzi się co roku ok. 1000 dzieci. Ale 9-10 razy częściej występują inne wady i zaburzenia związane z piciem alkoholu w ciąży.

"Życie dzieci rodzących się z FAS ratujemy przy pomocy skomplikowanej aparatury, ale nie potrafimy ich wyleczyć; możemy tylko ulżyć im w cierpieniu. FAS to straszliwy posag, który matka przekazuje dziecku w spadku na całe życie" - podkreślała specjalistka. Dzieci te mają problemy z zapamiętywaniem i wykorzystywaniem zdobytych informacji, źle się uczą, mają zaburzenia zachowania, problemy emocjonalne, nie panują nad impulsami, nie odnajdują się w społeczeństwie. Jako dorośli mogą popadać w kłopoty z prawem i nadużywać alkoholu.

Badania wskazują, że w ciągu ostatnich 3 lat w Polsce o kilka procent spadła liczba kobiet, które deklarują, że piły alkohol w ciąży - z 16,5 proc. w 2005 r. do 12 proc. w 2008 r. Niepokojące jest jednak to, że w okresie tym niemal dwukrotnie wzrósł odsetek kobiet z wyższym wykształceniem, które przyznały się do picia będąc w ciąży (z 17,8 proc. do 33 proc.), podkreśliła Katarzyna Łukowska, zastępca dyrektora Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARPA).

Problem w tym, że w społeczeństwie ciągle pokutują fałszywe mity na temat picia alkoholu w ciąży, np. że czerwone wino "poprawia hemoglobinę" i łagodzi stresy u ciężarnej, oceniła dr Dobrzańska. Co więcej, lekarze nie informują ciężarnych o szkodliwym wpływie alkoholu na płód. Dane z 2008 r. wskazują, że tylko 28 proc. ciężarnych było przestrzeganych przez lekarza przed piciem w ciąży. Badanie z 2005 r. wykazało z kolei, że aż 16 proc. osób zachęcających ciężarne do picia czerwonego wina stanowili właśnie lekarze.

Tymczasem wino, podobnie jak piwo, zawiera przecież ten sam alkohol etylowy, co wódka, zaznaczył psychiatra Krzysztof Liszcz, który jest ojcem adopcyjnym trójki dzieci z FAS. Gdyby kobieta przez całą ciążę wypijała codziennie dwa piwa tzw. bezalkoholowe (które faktycznie mają 0,5 proc. alkoholu) to łącznie byłoby to 3 litry alkoholu 50-proc., obliczał. Jego zdaniem, karygodne jest też zachęcanie karmiących matek, by piły piwo na pobudzenie laktacji.

"Wszyscy, a zwłaszcza lekarze i dziennikarze, musimy pamiętać, że przez niewłaściwą informację może się urodzić kolejny człowiek z poważnymi wadami" - podsumowała dr Dobrzańska.
_________________
Pozdrawiam serdecznie,

Małgorzata

Zapraszam na strony Fundacji FASTRYGA

http://fas.edu.pl/
http://fas.org.pl/

oraz Ośrodka FASTRTYGA
https://sites.google.com/site/osrodekwledzinach/home
https://plus.google.com/u/1/108991578606595391937/posts
 
 
     
Małgorzata 

Wiek: 62
Dołączyła: 09 Wrz 2007
Posty: 650
Skąd: Lędziny
Wysłany: 2008-12-19, 12:11   

Kampania w Trójmieście
_________________
Pozdrawiam serdecznie,

Małgorzata

Zapraszam na strony Fundacji FASTRYGA

http://fas.edu.pl/
http://fas.org.pl/

oraz Ośrodka FASTRTYGA
https://sites.google.com/site/osrodekwledzinach/home
https://plus.google.com/u/1/108991578606595391937/posts
 
 
     
Basja 

Dołączyła: 10 Wrz 2007
Posty: 173
Skąd: Kraków
Wysłany: 2009-01-22, 11:41   

Konferencja naukowa
„Nie piję za jego zdrowie, czyli czym jest FAS”

wtorek, 27. 01. 2009 r.
Sala Obrad Magistratu
Pałac Wielopolskich przy pl. Wszystkich Świętych 3/4 w Krakowie

Wydział Nauk Społecznych
Papieskiej Akademii Teologicznej

Program konferencji
8.30 rejestracja uczestników
9.30 otwarcie konferencji
ks. prof. dr hab. Janusz Mastalski, dziekan Wydziału Nauk Społecznych PAT
Elżbieta Lęcznarowicz, zastępca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Edukacji i Spraw Społecznych
10.00 Promocja zdrowia w kreowaniu rodziny
dr hab. Helena Wrona-Polańska, prof. UP, Kraków
10.30 Badanie wpływu alkoholu na ośrodkowy układ nerwowy u dzieci i dorosłych techniką rezonansu magnetycznego
dr hab. n. med. Andrzej Urbanik, prof. UJ, Collegium Medicum UJ, Kraków
11.00 Postawy młodzieży ponadgimnazjalnej wobec problematyki FASD
dr Marek Banach, Instytut Nauk o Wychowaniu UP i WSF-P „Ignatianum”, Kraków
11.30 przerwa
12.00 Wiedza studentów na temat szkodliwości działania alkoholu na płód na podstawie badań własnych
lic. Katarzyna Łukaszek, Wydział Nauk Społecznych PAT, koordynator konferencji, Kraków
12.30 Trudności funkcjonalne dzieci z FAS
mgr Teresa Szumiło, psycholog, specjalista w zakresie diagnozy i terapii neuropsychologicznej, Żywiec
13.00 Wsparcie rodziny z dzieckiem z FASD – „Dom Łączenia Rodzin im. brata Rogera”
dr Krzysztof Liszcz, lekarz psychiatra, Toruń
13.30 Problematyka FAS w kontekście adopcji. Działalność OAO „Pro Familia” w Krakowie
mgr Joanna Sołtys, psycholog Ośrodka Adopcyjno-Opiekuńczego Stowarzyszenia „Pro Familia”
Doświadczenia własne rodziny adopcyjnej
matka adopcyjna
14.00 projekcja filmu „Wieczne dziecko”
14.30 zakończenie konferencji
ks. prof. dr hab. Janusz Mastalski



* Konferencja adresowana jest do studentów, pedagogów, psychologów, nauczycieli, rodziców, rodziców zastępczych, adopcyjnych oraz osób zawodowo zajmujących się problemami rodziny.
Zainteresowanych prosimy o zgłaszanie chęci uczestnictwa pocztą elektroniczną na adres koordynatora (Katarzyna Łukaszek): konferencjafas@wp.pl lub telefonicznie 0 508 078 252, podając: imię, nazwisko, adres e-mail/nr telefonu oraz wykonywany zawód (miejsce pracy, stanowisko). Zgłoszenia będą przyjmowane do 23 stycznia 2009 r.
 
     
Gość

Wysłany: 2009-01-27, 20:47   

no to kilka słów o konferencji w Krakowie.
Była b. ciekawa z uwagi na moje/nasze zainteesowania.
prof. A.Urbanik opowiadał o badaniach, które teraz są prowadzone w Krakowie;
jest badana grupa dzieci z potwierdzoną ekspozycją, metodą MRI.
Później pani Teresa Jadczak-Szumiło kontunuując temat (uczestniczy w tych badaniach
z perspektywy psychologicznej wyjaśniała i opowiadała o mózgu i tych wszystkich zawirowaniach, które powoduje alkohol.
A następnie pan doktor Krzysztof Liszcz opowiadał o inicjatywie wspierania (ratowania)
rodzin z dzieckiem z FASD.

I tak za każdym razem dowiaduję się czegoś więcej, zaczynam rozumieć bardziej.
Ale, po takim intensywnym dniu, mój mózg jest... zmęczony i kiepsko mi się pisze.
Pozdrawiam bardzo.
 
     
Basja 

Dołączyła: 10 Wrz 2007
Posty: 173
Skąd: Kraków
Wysłany: 2009-01-27, 20:48   

No i komputer też się zmęczył i mnie wykopał.
Basja :*
 
     
olesia 

Wiek: 51
Dołączyła: 10 Lip 2008
Posty: 129
Skąd: pomorskie
Wysłany: 2009-01-27, 21:22   

dzięki Basja, z tego,co piszesz widać, że było ciekawie,ach....
_________________
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,09 sekundy. Zapytań do SQL: 13