FAScynujące forum Strona Główna FAScynujące forum
Forum dla rodziców, opiekunów i specjalistów zainteresowanych problematyką zaburzeń rozwojowych u dzieci i młodzieży

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Kampania Ciąża bez alkoholu
Autor Wiadomość
Marek 
FASolek

Wiek: 53
Dołączył: 01 Paź 2007
Posty: 119
Skąd: okolice Katowic
Wysłany: 2007-12-07, 11:05   

Brawa, brawa, brawa i oby ta światłość nie wygasła (proszę).
 
     
agafia 
Administrator

Wiek: 59
Dołączyła: 09 Wrz 2007
Posty: 397
Skąd: Mazury
Wysłany: 2007-12-07, 16:11   

:D :D :D
Chwilowo nie ma szans na wygasanie. W Giżycku było super. Umówiłam się na szkolenie dla kuratorów w styczniu... poza tym rady pedagogiczne i Poradnia PP....
 
 
     
agafia 
Administrator

Wiek: 59
Dołączyła: 09 Wrz 2007
Posty: 397
Skąd: Mazury
Wysłany: 2007-12-12, 11:41   

Dziś mam spotkanie na temat FAS (2 godziny) z radą pedagogiczną szkoły podstawowej.

I w poniedziałek (17.12) będę w Giżycku w Domu Dziecka...
Mam 2 godziny do dyspozycji i ma być o FAS bardziej... praktycznie....
A jak ma być to i będzie.
 
 
     
Małgorzata 

Wiek: 62
Dołączyła: 09 Wrz 2007
Posty: 650
Skąd: Lędziny
Wysłany: 2007-12-12, 12:07   

agafia, brawo
_________________
Pozdrawiam serdecznie,

Małgorzata

Zapraszam na strony Fundacji FASTRYGA

http://fas.edu.pl/
http://fas.org.pl/

oraz Ośrodka FASTRTYGA
https://sites.google.com/site/osrodekwledzinach/home
https://plus.google.com/u/1/108991578606595391937/posts
 
 
     
Gośka 


Pomogła: 1 raz
Wiek: 58
Dołączyła: 09 Wrz 2007
Posty: 542
Skąd: mazowieckie
Wysłany: 2007-12-12, 16:02   

Opowiedz jak było. Ja mam wrażenie, że u nas kampania nigdy się nie skończy. Ciągle ktoś nowy dopytuje się o spotkanie. Film "Wieczne dziecko" znam już na pamięć, ale i tak z przyjemnością patrzę jak inni wytrzeszczają oczy oglądając go. Kiedyś też tak wytrzeszczałam. W zakresie szkoleń FAS potrzeby są u nas ogromne, bo świadomość jest ciągle niska. Mało jest ludzi, którzy mają w tym zakresie cokolwiek do powiedzenia, zwykle są to rodziny zastępcze mające FASolki w domu.
 
 
     
agafia 
Administrator

Wiek: 59
Dołączyła: 09 Wrz 2007
Posty: 397
Skąd: Mazury
Wysłany: 2007-12-12, 20:26   

Też mam wrażenie, że kampania nigdy się nie skończy i... bardzo się z tego cieszę.
Największą przyjemność sprawiają mi takie małe spotkania w gronie specjalistów (jak dzisiejsze). Tym razem zostałam zaproszona przez radę pedagogiczna szkoły, do której chodzi Ewelina, więc zainteresowanie było bardzo konkretne, bardzo spersonalizowane.
Mam zdjęcia swoich dzieci (które i tak wszyscy znają) i filmiki obrazujące ich charakterystyczne zachowania. Obecni byli więc maksymalnie zainteresowani tematem (bo nie byli tylko z obowiązku).
Generalnie spotkania z ludźmi, którzy są specjalistami (bo są nauczycielami, pedagogami, psychologami etc.) to dla mnie wymiana doświadczeń a nie tylko jednostronny przekaz informacji. Zawsze na takim spotkaniu i ja się dużo uczę. Sama też mówiąc i odpowiadając na pytania dochodzę do wniosków, których bez pomocy tych pytań nie umiałabym wyciągnąć.
I coraz bardziej mi się to podoba, i coraz bardziej zmusza mnie to do dalszej nauki (bo wskazuje obszary, w których za mało wiem, bo stawia pytania na które szukam odpowiedzi)...
 
 
     
agafia 
Administrator

Wiek: 59
Dołączyła: 09 Wrz 2007
Posty: 397
Skąd: Mazury
Wysłany: 2007-12-13, 10:27   

Spotkałam dziś jedną z nauczycielek ze szkoły, w której wczoraj byłam. Szła do chłopca mieszkającego w naszej wsi, który ma indywidualne nauczanie w domu. Pani ma spore doświadczenie, wybiera się niebawem na emeryturę. Powiedziała, że nie będzie mi kadzić ale pierwszy raz na szkoleniu naprawdę zrozumiała... , że jeszcze nikt tak do nich nie mówił...
Jestem bardzo dumna, bo przecież wcale nie musiała mi tego powiedzieć....
 
 
     
Gośka 


Pomogła: 1 raz
Wiek: 58
Dołączyła: 09 Wrz 2007
Posty: 542
Skąd: mazowieckie
Wysłany: 2007-12-13, 19:28   

I bardzo dobrze, że to powiedziała. Tak mało mówimy sobie przyjemnych rzeczy, że każdy odruch życzliwości ludzkiej roztkliwia nas. A przecież tak niewiele trzeba... kwiatek
 
 
     
agafia 
Administrator

Wiek: 59
Dołączyła: 09 Wrz 2007
Posty: 397
Skąd: Mazury
Wysłany: 2007-12-17, 18:16   

Byłam dziś w Domu Dziecka w Giżycku (Dom Św. Faustyny - Wielkie Serce)...
Spotkanie bez multimediów (bo Dom w remoncie i wszystko pochowane)... to takie wykonanie a capella.... hihihi
No ale trwało ponad 3 godziny.
Dla mnie to trudny kawałek świata. Niewiele mogę zaoferować wychowawcom. Diagnostyki na miejscu nie ma a możliwości rehabilitacji bardzo ograniczone.
No ale mogę starać się dać większą świadomość, wiedzę na temat tego co jest problemem ich podopiecznych, na temat tego że to choroba...
Mam nadzieję, że pomogłam (bo to zaczęło się dziać w czasie naszej rozmowy) odkrywać, poznawać, zauważać "dziwne" zachowanie dzieci (nieprawidłowe reakcje na temperaturę, na ból, ślinienie, niechlujne jedzenie, trudności w opanowaniu podstawowych czynności higienicznych etc.). Że ułatwi to uporządkowanie, wyjaśnienie, zrozumienie tego bidulowego świata.
Rozmawialiśmy też dużo o odrzuceniu.
Rozmawialiśmy też dużo o tym jak to możliwe, że rodzina zastępcza jest w stanie przeżyć z "takimi" dziećmi... bo wychowawcom trudno jest przeżyć kilka godzin dyżuru... i dla czego rodziny zastępcze tak często oddają dzieci....
Ja zobaczyłam, że tam (w bidulu) też pracują dobrzy ludzie, którzy mają dobre intencje i nie akceptują sytuacji w jakiej znalazły się ich podopieczne dzieci.... Po raz kolejny zobaczyłam, dotknęłam i poczułam jak bardzo to wszystko jest chore i zagmatwane, jak dużo ludzkiej dobrej woli, energii i pracy nie przynosi (bo nie może przynosić) efektów.... i o ile (w tym kontekście) rodzicom zastępczym jest łatwiej....
 
 
     
bolek 
Rodzic???


Wiek: 62
Dołączył: 31 Paź 2007
Posty: 286
Skąd: Szwecja
Wysłany: 2007-12-17, 22:08   

"rodzicom zastępczym jest łatwiej..."

Nie bardzo rozumiem.
_________________
Kto powiedzial ze bedzie latwo?
Pozdrawiam
 
     
agafia 
Administrator

Wiek: 59
Dołączyła: 09 Wrz 2007
Posty: 397
Skąd: Mazury
Wysłany: 2007-12-17, 22:23   

Rodzicom zastępczym jest łatwiej, bo mają szansę na zbudowanie z dzieckiem zastępczej więzi, na pracę z dzieckiem w sferze emocji...
Jest łatwiej, bo mają nadzieję (bo mają podstawę do tego aby mieć nadzieję) na doprowadzenie dzieci do akceptacji, na doprowadzenie dzieci do takiego etapu rozwoju emocjonalności aby te dzieci były w stanie same podjąć siebie...
W placówce taka nadzieja nie jest uprawniona...
Profesjonalny wychowawca nie może emocjonalnie wiązać się z podopiecznym...
No i nikt nie zabroni rodzicom zastępczym opieki nad dzieckiem po usamodzielnieniu...
 
 
     
agafia 
Administrator

Wiek: 59
Dołączyła: 09 Wrz 2007
Posty: 397
Skąd: Mazury
Wysłany: 2008-03-04, 21:47   

Miałam dziś spotkanie z kuratorami w Giżycku.
Podobno jedna pani kurator była na giżyckiej konferencji kampanijnej i koniecznie chciała żeby była ta sama pani (czyli ja).
Pełna sala. Nikt nie wyszedł przed końcem. W czasie przerwy i po zakończeniu pytanie....pytania....
Na koniec wyglądali na zszokowanych.....
W przyszłym tygodniu jestem zaproszona do podstawówki w Giżycku i może w tym życzliwym kampanii mieście uda się "obskoczyć" większość szkół...
 
 
     
Marek 
FASolek

Wiek: 53
Dołączył: 01 Paź 2007
Posty: 119
Skąd: okolice Katowic
Wysłany: 2008-03-04, 22:58   

:brawo: :kwiatek:
 
     
agafia 
Administrator

Wiek: 59
Dołączyła: 09 Wrz 2007
Posty: 397
Skąd: Mazury
Wysłany: 2008-03-04, 23:04   

:blondi: ;)

dzięki
 
 
     
Gośka 


Pomogła: 1 raz
Wiek: 58
Dołączyła: 09 Wrz 2007
Posty: 542
Skąd: mazowieckie
Wysłany: 2008-03-04, 23:09   

No i o to chodzi :brawo:
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytań do SQL: 12