FAScynujące forum Strona Główna FAScynujące forum
Forum dla rodziców, opiekunów i specjalistów zainteresowanych problematyką zaburzeń rozwojowych u dzieci i młodzieży

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Kampania Ciąża bez alkoholu
Autor Wiadomość
Małgorzata 

Wiek: 58
Dołączyła: 09 Wrz 2007
Posty: 650
Skąd: Lędziny
Wysłany: 2007-09-09, 17:24   Kampania Ciąża bez alkoholu

Zapraszam na stronę
www.ciazabezalkoholu.pl :)
CIĄŻA BEZ ALKOHOLU
 
 
     
Małgorzata 

Wiek: 58
Dołączyła: 09 Wrz 2007
Posty: 650
Skąd: Lędziny
Wysłany: 2007-09-11, 20:52   

Przedterminowe wybory parlamentarne pokrzyżowały plany akcji, która miała ostrzec ciężarne kobiety przed piciem alkoholu.

Akcja Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych zakładała, że w 600 spośród 800 polskich miast od początku września zawisną billboardy propagujące trzeźwy tryb życia matek w ciąży. Do wczoraj na Śląsku nie zauważyliśmy żadnego, więc postanowiliśmy sprawdzić powody.

- W Katowicach będą trzy. Wszystkie na ulicy Pukowca - zapewnia Maciej Maciejewski, pełnomocnik prezydenta miasta do spraw rozwiązywania problemów alkoholowych.

W Bielsku-Białej nie będzie ani jednego. - Koszty były tak duże, że musieliśmy zrezygnować - wzdycha Tomasz Ficoń, rzecznik tamtejszego magistratu.

W Gliwicach, Zabrzu i Sosnowcu też nie będzie billboardów. Wszędzie chodzi o pieniądze. Co prawda swoje billboardy na rzecz akcji bezpłatnie udostępniła agencja Media Concept, ale na Śląsku ma ich niewiele. - Nie potrafiliśmy znaleźć innych. Mamy przyspieszone wybory i niemal wszyscy właściciele reklamy zewnętrznej chcą po prostu zarabiać - tłumaczy Małgorzata Zakrzewska z agencji.

Jej spostrzeżenia potwierdza Krzysztof Brzózka, dyrektor PARPA. - Kampania społeczna przegrała z komercją! Wycofały się podmioty, które zaoferowały swoją powierzchnię na billboardach. Wolą ją sprzedać politykom na czas kampanii. Podobnie jest z telewizją, która swój czas antenowy obiecała nam przekazać dopiero... w listopadzie! - denerwuje się dyrektor.

Nawet w stolicy, gdzie organizatorzy kampanii społecznych nie mają zazwyczaj kłopotów ze znalezieniem tanich lub darmowych billboardów, tym razem zawisną tylko cztery. W tej sytuacji trzeba będzie ograniczyć się do rozdawania ulotek w przychodniach i gabinetach ginekologicznych. - To za mało. Nic nie trafia tak do szerszego grona odbiorców, jak duża reklama i telewizja. Dlatego też będziemy starali się powtórzyć pełną wersję akcji w późniejszym terminie - obiecuje Brzózka.

Z badań przeprowadzonych przez jego placówkę wynika, że po alkohol sięga co trzecia ciężarna. O tym, że kampania "Ciąża bez alkoholu" jest bardzo potrzebna, świadczą też przypadki noworodków, u których stwierdzono zawartość alkoholu we krwi. Wczoraj w szpitalu w Dąbrowie Górniczej urodziła się dziewczynka, która we krwi miała 1,9 promila alkoholu! Jej matka na porodówkę trafiła wprost z libacji. Podobna sytuacja miała miejsce ok. dwóch miesięcy temu w Zabrzu. Chłopczyk, który wtedy przyszedł na świat w tutejszym szpitalu, wciąż jest pod opieką lekarzy.

- Wypicie nawet jednej lampki wina może być dla płodu zagrożeniem - mówi Małgorzata Klecka ze Stowarzyszenia Zastępczego Rodzicielstwa, które jest jednym z inicjatorów antyalkoholowej kampanii.

Źródło: Gazeta Wyborcza Katowice
_________________
Pozdrawiam serdecznie,

Małgorzata

Zapraszam na strony Fundacji FASTRYGA

http://fas.edu.pl/
http://fas.org.pl/

oraz Ośrodka FASTRTYGA
https://sites.google.com/site/osrodekwledzinach/home
https://plus.google.com/u/1/108991578606595391937/posts
 
 
     
Małgorzata 

Wiek: 58
Dołączyła: 09 Wrz 2007
Posty: 650
Skąd: Lędziny
Wysłany: 2007-09-15, 15:09   

Pijane noworodki

W Polsce co roku rodzi się ok. 9 tys. dzieci cierpiących na zaburzenia rozwojowe spowodowane kontaktem z alkoholem w czasie okresu płodowego. Płodowy Zespół Alkoholowy (FAS) jest w Polsce częstszy niż zespół Downa - alarmuje Państwowa Agencja Przeciwdziałania Problemom Alkoholowym.

Zobacz materiał video:DZIEN DOBRY TVN
 
 
     
Małgorzata 

Wiek: 58
Dołączyła: 09 Wrz 2007
Posty: 650
Skąd: Lędziny
Wysłany: 2007-09-15, 15:57   

Ciąża bez alkoholu w TVP3 - RZESZÓW
 
 
     
Mania

Dołączył: 09 Wrz 2007
Posty: 23
Wysłany: 2007-09-15, 20:09   

Równiez 9.09. był reportaz wTVP 3 Olsztyn i musze sie pochwalić ze robiła go moja córka . Niestety nie można obejrzeć w intrnecie
 
     
Małgorzata 

Wiek: 58
Dołączyła: 09 Wrz 2007
Posty: 650
Skąd: Lędziny
Wysłany: 2007-09-15, 23:48   

Mania,

:064:
Wielkie, wielkie brawa dla córki! :d
_________________
Pozdrawiam serdecznie,

Małgorzata

Zapraszam na strony Fundacji FASTRYGA

http://fas.edu.pl/
http://fas.org.pl/

oraz Ośrodka FASTRTYGA
https://sites.google.com/site/osrodekwledzinach/home
https://plus.google.com/u/1/108991578606595391937/posts
 
 
     
Mania

Dołączył: 09 Wrz 2007
Posty: 23
Wysłany: 2007-09-16, 10:48   

Bardzo dziękuję w imieniu swoim i jej.
 
     
Małgorzata 

Wiek: 58
Dołączyła: 09 Wrz 2007
Posty: 650
Skąd: Lędziny
Wysłany: 2007-09-18, 11:36   

Wczoraj byłam na konferencji w Szczecinie. Pojawiły się sygnały w mediach:

KURIER SZCZECINSKI

Zagrożone od pierwszych chwil
Dziecku ani kropli

Jeżeli kobieta w ciąży pije alkohol, dziecko pije razem z nią. Konsekwencje mogą być bardzo dotkliwe dla maleństwa i wpłynąć na całe jego życie. Niezależnie od tego, czy matka oczekująca dziecka jest alkoholiczką, czy pija wino do niedzielnego obiadu. Specjaliści ostrzegają i alarmują - jeśli chcesz urodzić zdrowe dziecko, całkowicie zrezygnuj z picia alkoholu na czas ciąży i karmienia piersią.

Trwa właśnie ogólnopolska kampania, która ma zwrócić uwagę społeczną na ten problem. Włączył się do niej również Szczecin, gdzie wczoraj zorganizowano konferencję z udziałem specjalistów oraz środowisk, które mają kontakt z dziećmi cierpiącymi na płodowy zespół alkoholowy (FAS-Fetal Alkohol Syndrome). To zaburzenie, które jest skutkiem narażenia płodu na działanie alkoholu, dotyczące rozwoju i wyglądu ciała oraz wad neurologicznych, głównie mózgu. Inicjatorem spotkania w Szczecinie była Zachodniopomorska Fundacja Pomocy Rodzinie „Tęcza Serc", wspierająca rodziców zastępczych.

- W trakcie rozmów bardzo często okazywało się, że niepokoją nas u dzieci takie same symptomy - mówi Katarzyna Dobrzyńska z Fundacji, która jest dziś edukatorem FAS. - Zaczęliśmy szukać wiedzy na ten temat i dotarliśmy do źródła. Dzięki temu dziś już wiemy, jak pomóc naszym dzieciom. Chcemy stworzyć ośrodek, który wspierałby rodziców zastępczych we wszystkich trudach, m.in. takich jak ten.

Wiedzę na temat FAS rozpowszechnia w Polsce od 10 lat Małgorzata Klecka, socjoterapeutka, specjalistka diagnostyki i terapii rozwojowej, która wychowuje dwójkę takich dzieci w rodzinie zastępczej na Śląsku. Chcąc pomóc swoim wychowankom, pomogła wielu innym.

- U nas dyskusję na ten temat zainicjowaliśmy już kilka lat temu - mówi. - Dziś budujemy program terapeutyczny. Często problemem jest zbyt późna diagnoza do której dochodzi, gdy dzieci mają po kilkanaście lat.

FAS dotyczy zwykle dzieci z rodzin dysfunkcyjnych, często również ciąż pozbawionych opieki medycznej oraz nieplanowanych, kiedy matka zupełnie nieświadomie sięga po alkohol. Ale FAS może wystąpić też u potomstwa kobiet, które oczekując dziecka „uspakajają" się winem, pijąc je sporadycznie do obiadu czy kolacji. Specjaliści alarmują: nie ma bezpiecznej dawki alkoholu w ciąży. Każda może upośledzać wzrost dziecka, trwale uszkodzić mózg, powodować inne, trudne do rozpoznania uszkodzenia, zmniejszać odporność, zaburzać rozwój, powodować problemy z pamięcią i trudności w uczeniu się. Wybór należy do każdej z mam.

Anna GNIAZDOWSKA
 
 
     
Gośka
Gość
Wysłany: 2007-09-19, 19:09   

Ciąża bez alkoholu w telewizji lokalnej TELKONET w Ostrowcu Św. - dyskusja + emisja filmu Wieczne dziecko. Pozdrawiam.
 
     
Sara

Dołączył: 19 Wrz 2007
Posty: 3
Wysłany: 2007-09-27, 21:27   

Przepraszam, że spytam może naiwnie: czy tylko alkohol pijącej matki ma wpływ na uszkodzenia OUN typu FAS? Nasze dziecko w okresie prenatalnym było prawdopodobnie faszerowane lekami hormonalnymi, ratujacymi życie jego matce a sama matka przechodziła chemioterapię - przynajmniej tak wynika z wywiadu - jej kart informacyjnych nie widziałam.
Pozdrawiam
 
     
Małgorzata 

Wiek: 58
Dołączyła: 09 Wrz 2007
Posty: 650
Skąd: Lędziny
Wysłany: 2007-10-03, 10:52   

Sara napisał/a:
czy tylko alkohol pijącej matki ma wpływ na uszkodzenia OUN typu FAS?


Sara, nie tylko. Czynników uszkadzających płód jest bardzo wiele: mogą to być leki, palenie papierosów, nieprawidłowe odżywianie, stres, urazy okołoporodowe, niedotlenienie, itp. Dlatego rzadko mówimy o tzw. czystej postaci FAS - pijąca matka (dużo pijąca) najczęściej też pali, doświadcza przemocy itp. Wszystkie te czynniki mają wpływ na rozwój dziecka.
_________________
Pozdrawiam serdecznie,

Małgorzata

Zapraszam na strony Fundacji FASTRYGA

http://fas.edu.pl/
http://fas.org.pl/

oraz Ośrodka FASTRTYGA
https://sites.google.com/site/osrodekwledzinach/home
https://plus.google.com/u/1/108991578606595391937/posts
 
 
     
agafia 
Administrator

Wiek: 55
Dołączyła: 09 Wrz 2007
Posty: 397
Skąd: Mazury
Wysłany: 2007-10-12, 12:07   Bartoszyce 10.10.07

W Bartoszycach było super. Bardzo poważna gminna konferencja. Sprzęt działał i organizacja bez zarzutu.
Słuchali głównie nauczyciele, pedagodzy szkolni, pracownicy socjalni i różni inni pomagacze. W sumie ponad 60 osób.

Była też pani doktor - Ordynator Oddziału Noworodkowego Szpitala Powiatowego w Bartoszycach. Pan Pełnomocnik Zarządu Województwa Warmińsko - Mazurskiego ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Pani Wójt, Pani Pełnomocnik Wójta do spraw... Pani certyfikowany specjalista psychoterapii uzależnień z Poradni Terapii Uzależnienia od Alkoholu i Współuzależnienia ,,Szansa’’ w Bartoszycach oraz dwie młode panie z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.
Pani doktor maiła dość mgliste pojecie o FAS ale dziewczyny z PPP przyłożyły się do pracy i wszystko co mogły znaleźć w necie to znalazły i powiedziały (aczkolwiek same się później przyznały, że to ich pierwszy kontakt z wiedzą o FAS).
Pytań było sporo ale w przerwie i to głównie od rodziców zastępczych i prowadzących RDD...
Generalnie wyszło bardzo przyzwoicie. Konferencja odbywała się w budynku MOPS, GOPS i innych instytucji pomocowych - pod koniec konferencji do znajdującej się koło sali konferencyjnej stołówki zaczęły nadciągać matki ze swoimi FASolkami....
A ja zostałam zaproszona przez Panią Wójt i Panią Pełnomocnik na obiad do restauracji...
Strasznie mnie śmieszy jak ciągle do mnie mówią "pani edukator"....
 
 
     
Gośka
Gość
Wysłany: 2007-10-12, 19:15   

Agafia gratulacje. Ja startuję 17 października i delikatnie mówiąc czuję dreszczyk. Jeśli możesz napisz ile czasu trwała konferencja. Pozdrawiam.
 
     
agafia 
Administrator

Wiek: 55
Dołączyła: 09 Wrz 2007
Posty: 397
Skąd: Mazury
Wysłany: 2007-10-12, 19:43   

Całość od 11 do 14 (z bardzo niewielkim poślizgiem).
Ja miałam godzinę na prezentację, trochę ponad pół godziny na "Wieczne dziecko" z wprowadzeniem i podsumowaniem, no i jeszcze chwilę wywalczyłam żeby uzupełnić wypowiedź pani doktor a później pochwalić kobietki z PPP :)

Dla mnie to krótko ale myślę, że słuchaczom mającym pierwszy raz kontakt z tą wiedzą to w zupełności wystarczy.
 
 
     
Gość

Wysłany: 2007-10-12, 22:22   

agafia napisał/a:
pod koniec konferencji do znajdującej się koło sali konferencyjnej stołówki zaczęły nadciągać matki ze swoimi FASolkami....
agafia napisał/a:
"pani edukator"....


A jak!
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,11 sekundy. Zapytań do SQL: 12