FAScynujące forum Strona Główna FAScynujące forum
Forum dla rodziców, opiekunów i specjalistów zainteresowanych problematyką zaburzeń rozwojowych u dzieci i młodzieży

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
czy???
Autor Wiadomość
Małgorzata 

Wiek: 62
Dołączyła: 09 Wrz 2007
Posty: 650
Skąd: Lędziny
Wysłany: 2007-09-12, 18:40   czy???

Autor: marysia
Data: Oct 10 2006, 11:52 AM


Witam
Miałam (mam) problem z alkoholem, na szczęście zatrzymany w stosunkowo wczesnej fazie. Obecnie nie piję i leczę się już ponad dwa lata.
Mam córkę, 8 lat, II klasa.
Jestem pewna, że do jej poczęcia doszło, kiedy byłam pod wpływem alkoholu, również tydzień później (dokładnie tydzień) piłam i to chyba sporo, ale jednorazowo. Jeszcze wtedy nie wiedziałam, że jestem w ciąży.
Niebawem zorientowałam się, że jestem w ciąży. Odstawiłam alkohol całkowicie, aż do końca okresu karmienia, czyli razem z ciążą na ok 2 lata.
Później wróciłam do picia... itd... ale to już inny temat.
Moja córka ma kłopoty z nauką. Do pierwszej klasy, a może do 0, nic nie wskazywało na problemy. Rozwijała się normalnie, fizycznie bardzo sprawna, szybko nauczyła mówić, załatwiać potrzeby fizjologiczne. Może powinnam zwrócić uwagę, że nie przepada za czytaniem jej bajek, układaniem klocków, brakuje jej cierpliwości. Nie przejmowałam sie tym, bo było to wszystko, jakby to powiedzieć, nie bardzo drastyczne i do opanowania.
Teraz, jak wspomniałam, jest w II klasie. Ciężko uczyła się czytania, w pisaniu popełnia mnóstwo błędów, z liczeniem też jak po grudzie. Pracuję z nią średnio 2-3 godz. dziennie i osiągamy wyniki na 3, czasami 4. Może to nie jest bardzo źle, ale martwię się, materiał będzie coraz trudniejszy. Jest przy tym w sposób bardzo skryty (zakamuflowany) ambitna, a jednocześnie uparta, wiele rzeczy usiłuje wymuszać płaczem. Jednym słowem charakterek lookaround.gif Choć z punktu widzenia jej zachowania społecznego, wychowawczyni nigdy nie zgłaszała mi uwag. Ma koleżanki, w tym aspekcie chyba wszystko w normie.
Kocham ją bardzo i mam wyrzuty sumienia, rozterki.
Czy alkohol spożyty tylko w momencie poczęcia (zresztą przez mojego partnera również) i 7 dni później mógł spowodować zespół FAS?
Będę wdzięczna za jakiekolwiek odpowiedzi.
Pozdrawiam

===========================================================
Autor: Fastryga
Data: Oct 15 2006, 03:34 PM


Marysiu,
Dzięki za zaufanie, jakim nas tu obdarzyłaś i za Twoją porusząjącą historię. Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na Twoje pytanie, bo wiele jest czynników, które mogą spowodować u dziecka objawy - te, które wymieniasz.
Zresztą przyczyna ma niewielkie znaczenie. To ważne, aby zdiagnozować Twoją córeczkę, ale zdiagnozować po to, by wiedzieć, jak jej pomóc, a nie po to tylko, by określić przyczynę.
Jestem tuz przed wyjazdem, po powrocie odezwę się w sprawie diagnostyki, napiszę tez do Ciebie na priv.
Jesli aktualnie jesteś w terapii, to ważne , abyś tam (czy w grupie, czy indywidualne) podzieliła się swoimi wątpliwościami i przemyśleniami dotyczącymi Twojego picia podczas ciąży i jego skutków. Abyś nie obciążała się nadmiernie, bo jesteś dobrą mamą dla swojego dziecka. Świadczy o tym Twoja troska, chęć zrozumienia zachowań i determinacja, aby pomóc. To czuje się w słowach, jakie napisałaś.
Trzymaj się i zostan z nami! smile.gif

=============================================================
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 12