FAScynujące forum Strona Główna FAScynujące forum
Forum dla rodziców, opiekunów i specjalistów zainteresowanych problematyką zaburzeń rozwojowych u dzieci i młodzieży

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Czy dzieci adoptowane maja prawo do spadku po rodzicach bio.
Autor Wiadomość
bolek 
Rodzic???


Wiek: 62
Dołączył: 31 Paź 2007
Posty: 286
Skąd: Szwecja
Wysłany: 2008-05-06, 12:33   Czy dzieci adoptowane maja prawo do spadku po rodzicach bio.

Hej.


Bardzo sie spiesze a mam wazne pytanie. Moze ktos z Was wie lub moze skierowac do jakiis
zrodel?
Czy dzieci adoptowane maja prawo do spadku po rodzicach biologicznych?
_________________
Kto powiedzial ze bedzie latwo?
Pozdrawiam
 
     
Milka
Gość
Wysłany: 2008-05-11, 20:26   

Cytuję odpowiedni artykuł Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, patrz par. 3

Art. 121. [Prawa i obowiązki wynikające z przysposobienia] § 1. Przez przysposobienie powstaje między przysposabiającym a przysposobionym taki stosunek, jak między rodzicami a dziećmi.

§ 2. Przysposobiony nabywa prawa i obowiązki wynikające z pokrewieństwa w stosunku do krewnych przysposabiającego.

§ 3. Ustają prawa i obowiązki przysposobionego wynikające z pokrewieństwa względem jego krewnych, jak również prawa i obowiązki tych krewnych względem niego.
Ostatnio zmieniony przez Małgorzata 2008-05-11, 22:26, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Olka

Pomógł: 3 razy
Dołączył: 21 Kwi 2008
Posty: 105
Wysłany: 2008-05-12, 09:36   

Milka, a jak wygląda sytuacja dzieci, których rodzice zostali pozbawieni władzy? Czy w razie ich smierci przysługuje dzieciom prawo do renty rodzinnej czy spadku? Rozumiem, że jesli władza rodzicielska jest tylko ograniczona, sprawa jest prosta, ale kiedy są całkowicie tej władzy rodzicielskiej pozbawieni...już nie bardzo się orientuję :(
 
     
Milka
Gość
Wysłany: 2008-05-12, 20:18   

Wklejam Ci wyjaśnienie z Forum Prawników

Skutkiem pozbawienia rodziców władzy rodzicielskiej jest utrata ogółu praw i obowiązków składających się na tę władzę, a na ich miejsce wchodzi opieka. Rodzice jednak nie tracą innych praw i obowiązków, jakie przysługują im względem dziecka z tytułu stosunku rodzicielskiego. Korzystają więc ze stanu cywilnego pochodzenia dziecka od nich, zachowują prawo do alimentów od dziecka, prawo dziedziczenia po nim - jeżeli nie zostali uznani za niegodnych dziedziczenia ( art. 928 § 1 k.c.). Dziecko również w takiej sytuacji zachowuje prawo do alimentacji oraz prawo do dziedziczenia po rodzicach.
 
     
Milka
Gość
Wysłany: 2008-05-13, 08:00   

Tak mi się nasunęło, że czasami lepiej spadek odrzucić niż być zobowiązanym do spłaty długów za zmarłego.
 
     
Olka

Pomógł: 3 razy
Dołączył: 21 Kwi 2008
Posty: 105
Wysłany: 2008-05-13, 19:06   

Ha! To świeta racja :bojesie:
Dziękuję bardzo :)
 
     
Zainteresowany
Gość
Wysłany: 2008-11-20, 18:01   

MILKA... kontynuując temat...

Kobieta rodzi dziecko i zrzeka się do niego wszelkich praw, poprostu je oddaje. Dziecko nie ma szczęścia i nie zostaje przysposobione/adoptowane. Czy w tym przypadku również ustaje możliwość dziedziczenia przez to dziecko po swoich rodzicach biologicznych i ma zastosowanie Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy Art. 121 par. 1-3 ????

Czekam na odpowiedź. Jestem bardzo zainteresowany.
 
     
Milka
Gość
Wysłany: 2008-11-21, 20:55   

Przykro mi bardzo, ale nie udało mi się znaleźć gotowej odpowiedzi na to pytanie. Na zdrowy rozum, dziecko powinno mieć prawo do dziedziczenia, ponieważ artykuł 121 par. 3 mówi o ustaniu praw wynikających z pokrewieństwa, dopiero po przysposobieniu. Ale to tylko moje dywagacje.
 
     
serwan
Gość
Wysłany: 2008-12-17, 15:14   

Mam takie pytanie, jestem osoba adoptowana, pewna tragedia stala sie jak mialem 4 miesiace i zostalem adoptowany przez rodzicow chrzesnych. Zaczalem dostawac rente rodzinna ktora otrzymywala moja adopcyjna mama bo tata sie wszystkiego zrzekl. Otrzymalem spadek po rodzicach biologicznych i chcialbym go teraz odzyskac, lecz nie moge sie porozumiec z mama adopcyjna, gdyz ona caly zabrala. Gdzie moge sie udac zeby odzyskac ten caly spadek w calosci? I co mam zrobic jesli polowa spadku gdzies " przepadla " ? I jeszcze mam drugie pytanie dotyczace mojej renty. Przez 18-scie lat rente dostawala moja adopcyjna mama i zeznala w sadzie ze bedzie mi co drugi miesiac cala rente wplacac na konto, lecz tego nie robila i chcialbym tez odzyskac te pieniadze, moglabys mi poradzic co mam zrobic zebym mogl odzyskac te pieniadze o ile istnieje taka mozliwosc. Prosze o rade i z góry uprzejmie dziękuje.
 
     
Milka
Gość
Wysłany: 2008-12-22, 14:28   

To niestety nie jest sprawa dla amatora. Bo spadki należą do właściwości sądów cywilnych. Sąd cywilny pobiera procentową opłatę od wartości roszczenia. Nie wiem, czy to będzie dla Ciebie opłacalne, bo adwokat tez weźmie pieniądze. Może przejdź sie do sądu rejponowego i spróbuj zasięgnąć informacji.
 
     
serwan
Gość
Wysłany: 2008-12-26, 14:26   

z moich obliczen wyszlo ze moja adopcyjna mama powinna mi odkladac miesiecznie całą rente gdyz tak wlasnie zeznala w Sądzie, czyli przez 18-scie lat wyszlo ze jest mi winna ok 200 tys zlotych nie liczac jeszcze spadku... wiec mysle ze chyba sie jednak oplaca tylko nie wiem jak to odzyskac i czy jest szansa po tak dlugim czasie ?
 
     
Gość

Wysłany: 2008-12-27, 14:18   

Serwan...a może warto się porozumieć. Ci ludzie byli Twoimi rodzicami, wychowywali Cię od najmłodszych lat, stanowicie rodzinę. Sąd to ostateczność..Może nie warto wszystkiego przeliczać na pieniądze, zastanów się czy nie można inaczej? Pozdrawiam i życzę powodzenia.
 
     
Milka
Gość
Wysłany: 2008-12-27, 16:00   

Szansa to jest, bo z tego co zrozumiałam, dopiero niedawno jestes pełnoletni i możesz dochodzić swoich roszczeń przeciwko rodzicom (adopcyjnym?). Tylko czy dysponujesz odpowiednią kwotą, którą należy wpłacić w sądzie przy składaniu pozwu. Jaka to kwota, to powiedzą Ci w kancelarii sądu.

Jesli jednak cała rentę rodzice oddawać mieli do depozytu, to za co Cię utrzymywali, może te pieniądze poszły na życie. Rodzina adopcyjna nie dostaje żadnych środków od państwa, chyba że chodzi o rodzinę zastępczą.

Jeśli te pieniądze zostały roztrwonione, to nic Ci nie przyjdzie z wyroku sądu, bo nie da się ich ściągnąć, tylko poszarpiesz sobie nerwy i będziesz miał wydatki. Może jednak zanim pójdziesz do sądu zapytaj rodziców, co są w stanie Ci oddać.
 
     
Milka
Gość
Wysłany: 2008-12-27, 16:00   

Szansa to jest, bo z tego co zrozumiałam, dopiero niedawno jestes pełnoletni i możesz dochodzić swoich roszczeń przeciwko rodzicom (adopcyjnym?). Tylko czy dysponujesz odpowiednią kwotą, którą należy wpłacić w sądzie przy składaniu pozwu. Jaka to kwota, to powiedzą Ci w kancelarii sądu.

Jesli jednak cała rentę rodzice oddawać mieli do depozytu, to za co Cię utrzymywali, może te pieniądze poszły na życie. Rodzina adopcyjna nie dostaje żadnych środków od państwa, chyba że chodzi o rodzinę zastępczą.

Jeśli te pieniądze zostały roztrwonione, to nic Ci nie przyjdzie z wyroku sądu, bo nie da się ich ściągnąć, tylko poszarpiesz sobie nerwy i będziesz miał wydatki. Może jednak zanim pójdziesz do sądu zapytaj rodziców, co są w stanie Ci oddać.
 
     
Milka
Gość
Wysłany: 2008-12-27, 16:00   

Szansa to jest, bo z tego co zrozumiałam, dopiero niedawno jestes pełnoletni i możesz dochodzić swoich roszczeń przeciwko rodzicom (adopcyjnym?). Tylko czy dysponujesz odpowiednią kwotą, którą należy wpłacić w sądzie przy składaniu pozwu. Jaka to kwota, to powiedzą Ci w kancelarii sądu.

Jesli jednak cała rentę rodzice oddawać mieli do depozytu, to za co Cię utrzymywali, może te pieniądze poszły na życie. Rodzina adopcyjna nie dostaje żadnych środków od państwa, chyba że chodzi o rodzinę zastępczą.

Jeśli te pieniądze zostały roztrwonione, to nic Ci nie przyjdzie z wyroku sądu, bo nie da się ich ściągnąć, tylko poszarpiesz sobie nerwy i będziesz miał wydatki. Może jednak zanim pójdziesz do sądu zapytaj rodziców, co są w stanie Ci oddać.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 13