FAScynujące forum Strona Główna FAScynujące forum
Forum dla rodziców, opiekunów i specjalistów zainteresowanych problematyką zaburzeń rozwojowych u dzieci i młodzieży

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Integracja sensoryczna
Autor Wiadomość
Gośka 


Pomogła: 1 raz
Wiek: 58
Dołączyła: 09 Wrz 2007
Posty: 542
Skąd: mazowieckie
Wysłany: 2008-08-20, 13:15   Integracja sensoryczna

Mam pytanie. W Sierczynku bardzo zainteresował mnie temat integracji sensorycznej. Czy są jakieś podreczniki dla laików, z których można się cokolwiek dowiedzieć? Moją ciekawość rozbudziła dodatkowo kuzynka, której niepełnosprawne dziecko jest prowadzone tą metodą i twierdzi, że ma rewelacyjne efekty.
 
 
     
Małgorzata 

Wiek: 62
Dołączyła: 09 Wrz 2007
Posty: 650
Skąd: Lędziny
Wysłany: 2008-08-20, 13:24   

Gośka,

nie ma podręcznika jako takiego (chyba, że weźmiesz udział w specjalistycznym szkoleniu), ale są książki, z których korzystają terapeuci SI - i my w FAStrydze też, bardzo przystępne w formie i opisujące funkcjonowanie zmysłów, np. ZMYŚLNE RUCHY KTÓRE DOSKONALĄ UMYSŁ. PODSTAWY KINEZJOLOGII EDUKACYJNEJ Carla Hannaford, albo CO TAM SIĘ DZIEJE? Jak rozwija się mózg i umysł dziecka w pierwszych pięciu latach życia, Eliot Lise.

A jakbyś chciała bardziej specjalistycznie, to na przykład taki zestawik proponuję ;) :

Bogdanowicz, M. (1990). Integracja percepcyjno-motoryczna. Warszawa: Centralny Ośrodek Metodyczny Poradnictwa Wychowawczo-Zawodowego MEN.
Gałkowski, T. (2004). Jak zrozumieć swoje dziecko. Warszawa: PZWL.
Mass, F.V. (1998). Uczenie się przez zmysły. Warszawa: WSiP.
Michałowicz, R., Jóźwiak, S. (red.) (2000). Neurologia dziecięca. Wrocław: Urban&Partner.
Pauli, S., Kisch, A. (2004). Co się dzieje z moim dzieckiem. Warszawa: PZWL.
Przyrowski, Z. (1995). Terapia integracji sensorycznej. Nowe spojrzenie na trudności dzieci w uczeniu się. Biuletyn Informacyjny Polskiego Towarzystwa Dysleksji, 4.
Przyrowski, Z. (1998). Dysfunkcje w zakresie integracji sensorycznej i deficyty fragmentaryczne w zespole mózgowego porażenia dziecięcego w: E. Mazanek (red.) Dziecko niepełnosprawne ruchowo, t3. Warszawa: WSiP.
Przyrowski, Z. (2001). Podstawy diagnozy i terapii integracji sensorycznej w: Cz. Szmigiel (red.) Podstawy diagnostyki i rehabilitacji dzieci i młodzieży niepełnosprawnej. Kraków.
Przyrowski, Z. (2003). Dysfunkcje modulacji sensorycznej i parasympatyczny układ nerwowy. Biuletyn SI, 4(3).
Przyrowski, Z. (2004). Terror zmysłów. Zaburzenia integracji sensorycznej w zespole ADHD. Biuletyn Polskiego Towarzystwa Dysleksji, 27.
Styczek, I. (1979). Logopedia. Warszawa: PWN.
_________________
Pozdrawiam serdecznie,

Małgorzata

Zapraszam na strony Fundacji FASTRYGA

http://fas.edu.pl/
http://fas.org.pl/

oraz Ośrodka FASTRTYGA
https://sites.google.com/site/osrodekwledzinach/home
https://plus.google.com/u/1/108991578606595391937/posts
 
 
     
Basja 

Dołączyła: 10 Wrz 2007
Posty: 173
Skąd: Kraków
Wysłany: 2008-08-20, 14:08   

Dzięki Gosiu i Małgosiu !
My właśnie zaczęliśmy terapię SI i ta informacja spadła mi z nieba !
Robimy już ćwiczenia, uczymy się masażu....
:einstein:
Ale temat jest rozległy !
 
     
Gośka 


Pomogła: 1 raz
Wiek: 58
Dołączyła: 09 Wrz 2007
Posty: 542
Skąd: mazowieckie
Wysłany: 2008-08-20, 14:57   

Dziękuję Małgosiu, sporo tego...Myślę, że na emeryturze się zagłębię, a teraz tylko tak, żeby wiedzieć co i dlaczego.
 
 
     
Gość

Wysłany: 2008-08-24, 21:25   

Mam pytanie !
Czy cwiczeń w trapii taktylnej można gdzieś się nauczyc,
czy trzeba tak samemu kombinowac ?
Ma ktoś jakieś doświadzenia w tym temacie ?
 
     
Basja 

Dołączyła: 10 Wrz 2007
Posty: 173
Skąd: Kraków
Wysłany: 2008-08-24, 21:28   

...tylko spokojnie, to ja :blues:
 
     
Marynia

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 12 Sty 2008
Posty: 98
Wysłany: 2008-09-10, 20:47   

Małgorzata napisał/a:
ZMYŚLNE RUCHY KTÓRE DOSKONALĄ UMYSŁ. PODSTAWY KINEZJOLOGII EDUKACYJNEJ Carla Hannaford

Zaopatrzyłam się i zaczytuję. Dla laika w pełni do pojęcia i już nam pomaga. A idąc jakby za ciosem tzn. za tym tytułem, znalazłam różne fajne pomoce, które widzę, że mogą pomóc naszym latoroślą. Dzięki za podpowiedź.
 
     
Basja 

Dołączyła: 10 Wrz 2007
Posty: 173
Skąd: Kraków
Wysłany: 2008-09-26, 20:31   

Znalazłam książkę:

Polly Godwin Emmons, Liz McKendr Anderson
"Dzieci z zaburzeniami integracji sensorycznej. Zaburzenia rozwojowo-sensoryczne oraz edukacyjne występujące w ramach autyzmu, ADHD, trudnosci szkolnych oraz zaburzeń dwubiegunowych"
dopiero zaczęłam ją czytac, ale jest napisana "dobrym językiem" i dobrze się ją czyta.
Jak skończę to powiem więcej. :blues:
 
     
Basja 

Dołączyła: 10 Wrz 2007
Posty: 173
Skąd: Kraków
Wysłany: 2008-10-01, 20:33   

Małgorzata napisał/a:
ZMYŚLNE RUCHY KTÓRE DOSKONALĄ UMYSŁ
.....
Też niezła lektura, najpierw przeczytałam o ... odżywianiu !
A teraz uczę się pozycji Cooka, :blazen:
 
     
Basja 

Dołączyła: 10 Wrz 2007
Posty: 173
Skąd: Kraków
Wysłany: 2008-10-22, 13:01   

"Neuropsychologiczny profil dziecka z FASD.Studium przypadku." -
Teresa Jadczak-Szumiło
Przeczytałam. Polecam.
 
     
Małgosia G.

Dołączył: 01 Paź 2007
Posty: 73
Wysłany: 2008-10-22, 18:04   

Basiu, przeczytałaś, to w kopertkę i do mnie poproszę...
Ja znalazłam też coś ciekawego, ale dla wykorzystania z młodszymi dziećmi. W wydawnictwie "Juka" ukazał się jakiś czas temu program komputerowy "Mój kuferek". Nie ma tu ćwiczeń integracji sensorycznej, ale elementy kinezjologii edukacyjnej. Są na krótkim filmiku przedstawione pozycje o których pisałaś Basiu, są też m.in. wzory do pisania po śladzie, do pisania oburącz, litery w powiększonej liniaturze. Naprawdę fajna pomoc dla dzieci przedszkolnych lub starszych, wolniej rozwijających się.
 
     
Basja 

Dołączyła: 10 Wrz 2007
Posty: 173
Skąd: Kraków
Wysłany: 2008-10-23, 08:18   

Małgosiu, mówisz i masz. :boss:
Postaram się wysłać w poniedziałek.
A gdzie można szukać tego kuferka ? :*
 
     
Małgosia G.

Dołączył: 01 Paź 2007
Posty: 73
Wysłany: 2008-10-24, 20:59   

Dzięki, :brawo: to ja w zamian poszukam Ci kuferka.
 
     
Basja 

Dołączyła: 10 Wrz 2007
Posty: 173
Skąd: Kraków
Wysłany: 2008-10-28, 21:41   

Dzięki. Małgosu, Ty pracujesz z Michałem programem Dennisona ?

Pożyczyłam taką książeczkę "Wesoła gimnastyka. Rusz się i ucz się"
Erich Ballinger
Są tm propozycje m.in. .zabaw a nawet tańców.
Jest tyle ciekawych rzeczy do zrobienia, przeczytania, nauczenia tylko z czasem
trochę krucho.... ;(
 
     
Gość

Wysłany: 2008-11-02, 14:15   

Obiecałam podzielić się pewnymi niepokojami, które wzbudziły się we mnie po lekturze "Zmyślne ruchy....." a dokładnie po poszperaniu na temat kinezjologii i jej twórców w różnych źródłach. Swymi wątpliwościami podzieliłam się z Małgorzatą i Ona właśnie zasugerowała mi by na ten temat napisać na forum, bo może inni mają podobne dylematy a nie śmią o tym napisać.
Niepokoje są następujące:
1. Filozofia i metodologia dennisowska ma powiązania czy też podstawy w filozofii New Age, sporo "cudownych metod" obecnie krążących, reklamowanych, ma podobne powiązania i osobiście doświadczyłam początkowych sukcesów a potem wielkich szkód. (może nie na darmo mówi się, że diabeł to papuga Pana Boga)
2. Metody kinezjologiczne, jak wyczytałam, od 18 lat nie mają potwierdzeń i weryfikacji w badaniach.
3. Małgorzata napisała mi, że część opisanych w drugiej części ćwiczeń nie ma uzasadnienia medycznego, (przepraszam Małgosiu, jeśli nieprecyzyjnie przekazuję Twą myśl), może ktoś z mądrzejszych zechciałby się podzielić opinią z czego warto korzystać a co jest zwykłym dziwadłem.
Wychowuję dzieci ponad 20 lat i zawsze z dużym entuzjazmem i nadzieją przyjmowałam różne nowinki ale i doświadczałam rozczarowań i krzywdy z ich powodu. Dlatego dzielę się tym z wami, prosząc o wasze opinie na temat tych i innych metod, które możemy zweryfikować medycznie. :einstein:
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytań do SQL: 12