FAScynujące forum
Forum dla rodziców, opiekunów i specjalistów zainteresowanych problematyką zaburzeń rozwojowych u dzieci i młodzieży

Mam pytanie... - Pytanie do Malgosi

bolek - 2007-11-14, 09:57
Temat postu: Pytanie do Malgosi
Jaka jest mozliwosc otrzymania/kupinia ankiety FAS?

bolek.bulinski@yahoo.se

Małgorzata - 2007-11-14, 10:19

bolek,

bolek napisał/a:
Jaka jest mozliwosc otrzymania/kupinia ankiety FAS?

Natychmiastowa i absolutnie bezpłatna :D Już poszła.
Pamiętajcie proszę, że to jest nie narzędzie samo w sobie (oceniające, czy dzeicko ma FAS), ale ułatwiające terapeucie/diagnoście ocenę problemu przed zbadaniem. Bez zbadania i tak się nie obędzie.

Alicja R. - 2007-11-20, 20:25

A czy ja mogłabym otrzymać ankietę? Może to nie FAS, może FAE, a może inne problemy z dzieciństwa? Czasem warto wiedzieć.
Małgorzata - 2007-11-20, 23:08

Alicja R.,

Proszę bardzo :d

bea - 2007-11-22, 19:45

Dzien Dobry
Ja rowiniez zwracam sie z prosba o ankiete.

Na strone fastrygi trafilam zupelnie przypadkiem. Ale z jakim skutkiem.... Szukalam raczej info. o dzieciach nadpobudliwych...
Niestety w pierwszym miesiacu ciazy pilam alkohol nie wiedzac, ze w ciazy jestem. I coz, moj synek (2,5roku) jest hiperaktywny, wszedobylski, nerwowy. Gdy chce sie do kogos przytulic robi to bardzo mocno, napinajac miesnie i zaciskajac zabki - nie widzialm wczesniej takiego zachowania u dzieci. Dziwily nas rowniez oczka synka z lekko "zakapturzonymi" kacikami wewnetrznymi oka. A tu wlasnie znalazlam informacje, ze moze to byc FAS.
Jestem przerazona jak moglam byc tak nieodpowiedzialna. Synek jest naszym najwiekszym skarbem ale byl rowniez niespodzianka.
Pani Malgosiu co moge zrobic na tym etapie?
pozdrawiam wszystkich

FIGA - 2007-11-22, 23:05

Witam wszystkich, poproszę o ankietę. Pomagam w nauce mojej bratanicy, jej mama piła, dziecko ma duże problemy pasujące do opisywanych na tej stronie. Szukam również literatury mogącej pomóc w nauce. Pozdrawiam serdecznie:)
Gość - 2007-11-27, 20:50

Pani Malgosiu dziekuje za ankiete. :D
Obecnie mieszkam za granica. Zastanawiam sie, czy istnieje mozliwosc jednorazowego spotkania ze specjalista w celu postawienia diagnozy a potem kontynuowanie programu samodzielnie?
Ciekawi mnie jak wyglada program leczenia dla dziecka 2,5 letniego?
Co mozna osiagnac przez wczesna diagnoze?
Czy jest mozliwosc zdiagnozowania Fas an podstawie zdjecia?

Bede bardzo wdzieczna za odpowiedz :)
Pozdrawiam

bea - 2007-11-27, 20:52

To bylo moje pytanie!!!
Bea - nie pokazalo mojego nica :)

bea - 2007-11-30, 14:45

Pani Malgosiu, (poprosze o odpowiedz rowniez inna osobe kompetntna, bo zauwazylam, ze pani Malgosia jest bardzo zabiegana)
dorzuce pare pytan :568: (caly referat ;) ), jezeli moge, ktore nasunely mi sie po przejrzeniu ankiety.

Nie wiem jak moge rozpoznac nieprawidlowosci rozwojowe syna( 2,5 roku). Poki co rozwija sie prawidlowo: raczkowal w 8 miesiacu, chodzic zaczal, gdy mial rok i 2miesiace, jeszcze nie mowi (zdaniami) ale tu lekarze zrzucaja to na nasza dwujezyczna rodzine i mowia, ze dzieci z takich rodzin zaczynaja mowic pozniej.
Niepokojace byly problemy ze ssaniem - musialam wrecz uczyc go ssania piersi. Tu znowu lekarz wspomnial, ze to moze miec zwiazek z wczesniejszym porodem (wywolany w 38 tygodniu), jedna pielegniarka zauwazyla rowniez, ze syn wyginal sie lekko w prawo, ale lekarz to zbagatelizowal.
Tak wiec nie wiem na co zwracac uwage. Jak wspomnialam zauwazylam zakapturzone kaciki oka oraz wysoka aktywnosc.

Z gory dziekuje :D
Nie wiem czy te pytania nadaja sie na forum, czy po prostu powinnam spotkac sie ze specjalista(?)
bea

bea - 2008-02-19, 15:53

Witam jeszcze raz
Mam kolejne pytanie
Czy zna ktos moze specjalisce od spraw FAS /neurologa w okolicach Gdanska/Szczecina?
Zalezy mi na diagnozie a obawiam sie, ze nie uda mi sie "zjechac" na samo poludnie Polski z synkiem.
Z gory dziekuje za odpowiedz :kwiatek:

Małgorzata - 2008-02-19, 17:45

Moi Drodzy wszyscy, którzy czekacie i czekacie na odpowiedzi. :bojesie:
Przepraszam najmocniej za przeoczenie.

bea napisał/a:
Nie wiem czy te pytania nadaja sie na forum, czy po prostu powinnam spotkac sie ze specjalista(

Oczywiście najlepiej, żeby dziecko obejrzał specjalista. Jest mnóstwo powodów powodujących nieprawidłowe funkcjonowanie odruchu ssania lub zwiększone napięcie mięśniowe. Najlepiej, żebyś poszukała ośrodków wczesnej rehabilitacji i tam skontaktowała się z neurologiem dziecięcym lub specjalistą neurorozwoju (np. pracującego metodą NTD Bobath lub mającego pojęcie o integracji sensorycznej). Taka osoba niekoniecznie musi być specjalistą od FAS, ważne, żeby potrafiła gruntownie ocenić rozwój dziecka i wyłapać ewentualne dyskretne symptomy uszkodzenia mózgu.

loona80 - 2008-04-07, 00:27

Witam :papa: Jestem w trakcie adopcji dziecka z podejrzeniem FAS ... nie ma diagnozy,wszędzie lekarze ślepo wpisują (FAS?) ... na 100% matka piła w ciąży, u dwójki starszego rodzeństwa jest diagnoza :( ..ale ja mam cały czas nadzieję że w przypadku Mojego Synka jest to podejrzenie na wyrost :bojesie: Tak bardzo Go kocham i chciałabym aby był zdrowy i szczęśliwy :zabawa: mogę prosic o ankietę ?? i ewentualnie jakieś informacje gdzie mogę się udac po pomoc kiedy juz Synek będzie w domu ??
Gosc - 2008-09-26, 17:38
Temat postu: Poprosze o ankiete
ja rowniez poprosze o ankiete w zwiazku z podejzeniami u mojego adoptusia., ktore mnie bardzo niepokoja.
szyszka11@gazeta.pl

mariola - 2008-10-12, 20:29

A skąd otrzymujecie ankiety - też prosilabym o taką ankietę. Podejrzewam swoje dzieciaczki, a mam ich czworo.Były przebadane w poradni, ale nikt nic mi nie zasugerował na temat FAS
mariola - 2008-10-12, 20:33

Mam jeszcze jedno pytanie - mieszkam w Koninie(wielkopolskie) czy może ktoś wie , czy gdzieś w pobliżu są specjaliści, diagnozujący FAS
Gośka - 2008-10-12, 21:29

Mariola chyba do Torunia będziesz miała najbliżej. Może więcej informacji udzieli Ci Małgosia. Pozdrawiam.
izabela789 - 2008-10-14, 21:44

witam czy moge dostać ankiete dziękuje
DanutaKar - 2008-11-04, 18:15

Bardzo proszę o przesłanie ankiety dla dziecka z FAS.
esemka6 - 2008-11-21, 18:30

Mam dziecko w Świetlicy, u którego podejrzewam Fas. Nikt nie ma świadomości, że coś z tym fantem trzeba zrobić. Dziewczynka chodzi do 5 klasy, ma przykurcze mięśniowe. nie potrafi się absolutnie skoncentrować na jednej rzeczy, mówi do siebie. Ma trudną sytuację rodzinną i nie wierzę, że Mamusia się nią zajmie.... Czy mogę równiez prosić o przesłanie ankiety dla dziecka z Fas? Dziękuję
twojahanus - 2009-03-09, 21:36

Czy ja tez moge prosić o ankiete FAS. Ubiegam sie o prawa do rodziny zaprzyjaznionej dizewczynki z FAS.
Z góry dizekuje, a tu adres mail twojahanus@gmail.com

niki - 2009-03-10, 17:42

witam serdecznie! Bardzo proszę o ankietę FAS! Podejrzewam że moje dziecko ma FAS, ale nie mam pewności! Może ankieta trochę mi pomoże! Z góry dziękuję
gaja268 - 2009-03-12, 12:31

mogłabym prosic o przesłanie ankiety dla dzieci z FAS? Mam pod opieką trójkę- najprawdopodobniej wszystkie z FAS...Dziękuję!
papuszaczek - 2009-03-21, 10:51

witam serdecznie Mozna prosic ankiete diagznozy FAS i FAE ? Bede wdzieczna Z gory dziekuje
nitogliceryna@gmail.com

biedronka - 2009-03-30, 17:11

Witam
Piszę, ponieważ mam problem :bojesie: Podejrzewam, że mój synek (14mc) ma FAS/FAE (waga ur:3,400 kg, wzrost:56cm, ob. głowy:33, klatki:34). O ciąży domyśliłam się może w 4-5 tygodniu (lekarz potwierdził w 7). Nie mam pewności ponieważ miesiączki nie miałam wtedy od 4 mc i nie sądziłam, że tak łatwo zajdę w ciążę. Na początku co weekend piłam z mężem (dyskoteki, imprezy). Potem, czego teraz bardzo żałuję pod koniec 1 trymestru napiłam się małego piwa, ale zakręciło mi się trochę w głowie :( ( Może nie myślałabym o tym, ale mój synek urodził sie z małą wadą serca. Ubytek się zrósł, ale boję się, że wyrządziłam mu większą krzywdę ;( Zaczęłam się tym interesować i czytać. Tak dowiedziałam się o FAS. Gdy patrzę na jego wygąd i zachowanie widzę niektóre cechy, ale nie wiem już czy sobie tego nie wmawiam. Zamartwiam się tak już od roku. Chodzimy do neurologa i na rehabilitacje, ponieważ mały ma wzmożone napięcie mięśniowe w kończynach dolnych. Gdy powiedziałam ostatnio o moich podejrzeniach neurologowi powiedział, że nie ma FAS, gdyż by to zauważył. Ale może synek ma FAE. Wiem jak wielką krzywdę wyrządziłam swojemu dziecku i nigdy sobie tego nie wybacze jak mogłam być tak głupia ;( Boję się co będzie w przyszłości. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że tak mało mówi się o FAS/FAE. Może nigdy nie sięgłabym po alkohol ale to za namową rodziny, przyjaciół sięgłam (tekst w stylu: "Napij się małego piwa, nie zaszkodzi Ci"), mój ginekolog także mnie nie poinformował co wolno w ciąży, a czego nie. Teraz być może moje dziecko, ja i mój mąż będziemy płacić za moją głupotę całe życie :(
Proszę o pomoc i radę panią Małgorzatę co mogę zrobić, gdzie się zgłosić, aby zdiagnozowali u mojego dziecka FAS lub FAE. Jestem ze śląska.
Przepraszam za ewentualne nadużycie wątka.

Fisielka - 2009-03-31, 14:56

Czy ja mogę też prosić o ankietę , chcę pomóc naszemu adoptusiowi
gradiolka @poczta.onet.eu
będę bardzo wdzięczna , od dłuższego czasu próbuję znaleść coś co pomogłoby naszemu synkowi tak natknęłam się na temat FAS a teraz na to forum

[ Dodano: 2009-03-31, 21:41 ]
Dziękuję ankietę dostałam , ale nasze dziecko to adoptuś i na pewną częśc ankiety nie mogę odpowiedzieć bo poprostu nie wiem takich rzeczy :wstyd:
i gdzie można zjawić się na tę konsultację , jestem tutaj troszeczkę zagubiona .
Czy jak nie umiem odpowiedzieć na niektóre pytania to z tej ankiety coś wyjdzie ?
:wstyd: byłam z dzieckiem u psychologa i analizując póżniej tą wizytę stwierdziłam że pani albo się bała albo udawała że nie rozumie z czym przyszliśmy , może byłam tak bardzo zdenerwowana że nie umiłam jej wszystkiego odpowiednio przekazać .
Moje dziecko jest bardzo wygadane i umie robić wrażenie wśród nowo poznanych osób , wyszło że z dzieckiem ok , a my jak potrzebujemy konsultacji to zaprasza. :wstyd:

Gośka - 2009-04-01, 13:21

Też to przerabiałam i bardzo bolało...Czułam się wstrętnie odczytując aluzje pani doktor, że chcę dziecko wkręcić w chorobę podczas gdy nie radzę sobie z nim. Tymczasem pani doktor nie miała pojęcia o FAS.
Fisielka - 2009-04-01, 14:30

I jak sobie z tym poradziłaś?
Gośka - 2009-04-01, 21:12

To była moja ostatnia wizyta u tej pani doktor i za jakiś czas szczęśliwy zbieg okoliczności sprawił, że natknęłam się na Małgosię. Potem był Sierczynek i okazało się, że FAS jest naszym problemem. Przynajmniej wiem na czym stoję, wiem co powinnam robić. Dlatego uwielbiam Sierczynek i ludzi, którzy uratowali nas z opresji. Są takie miejsca do których ciągle wraca się z radością :) I są tacy ludzie na widok których gęba się śmieje. Pozdrawiam wszystkich sierczynkowiczów :)
gaja268 - 2009-04-02, 19:11

Również otrzymałam ankietę- bardzo dziękuję! Niestety na spora jej część nie jestem w stanie odpowiedzieć- jestem rodzina zastępczą. Gdy przeglądałam ankietę poraziła mnie wręcz ilość informacji których nas pozbawiono...
ewa - 2009-11-13, 05:09

Witam,
Jestem świeżo po adopcji 3 letniej córeczki u której mam wszelkie podstawy podejrzewać FAS.
Czy mogę prosić o ankietę? Z góry dziękuję.

asia - 2009-11-23, 08:48
Temat postu: ankieta
Dzień Dobry !!!
Jestem mamą adopcyjną ośmioletniej dziewczynki. Bardzo proszę o przesłanie ankiety na adres Niestety jest ogromne prawdopodobieństwo FAS.
Pozdrawiam.

olivia - 2010-03-21, 18:47

Witam
Bardzo prosze o przeslanie ankiety na Fas :)

kiniusia25 - 2010-08-12, 19:59

Witam bardzo proszę o przesłanie ankiety do diagnozy Fas przyda mi się ona do badań wywiadu z rodzinami zastępczymi. Gorąco pozdrawiam. :aniol:
andrzej - 2016-01-13, 20:24

Jaka jest możliwość otrzymania ankiety FAS?
Jabuk - 2016-01-25, 19:25

andrzej, aby otrzymać ankietę diagnostyczną FAS skontaktuj się proszę z Ośrodkiem "Fastryga" pod adresem e-mail osrodek.fastryga@gmail.com lub przez formularz kontaktowy na stronie Fundacji: http://fas.org.pl/kontakt

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group