FAScynujące forum
Forum dla rodziców, opiekunów i specjalistów zainteresowanych problematyką zaburzeń rozwojowych u dzieci i młodzieży

Diagnostyka FASD - Jak zdiagnozować FAE

Małgorzata - 2007-09-12, 18:36
Temat postu: Jak zdiagnozować FAE
Autor: marta b
Data: Jan 30 2007, 04:53 PM


witam!!!

Juz ponad pół roku zastanawiam sie czy napisac do Pani Malgorzaty Kleckiej. Mam "brata",ktory jest u mnie w rodzinie zastepczej i wydaje mi sie ze ma FAE. Raczej nie FAS,bo nie ma u niego charakterystycznych rysów twarzy. Michał ma 13,5 roku, jest w mojej rodzinie od 12tu lat.Matki biologicznej nie znam,ale prawdopodobnie jest ona alkoholiczka.Jesli trzeba jestem w stanie sie tym zainteresowac i sprawdzic.

Czytajac na forum opisy problemów z jakimi borykaja sie inni czulam sie jakbym czytała o Michale. Problemy z czasem,matematyka,nauka w ogóle...obowiazkami,itd itp.
Byłam z nim u kilku psychologow,ale niewiele to pomogło. Iloraz inteligencji ma w normie,ale co mnie w nim najbardziej uderza to jego infantylnosc,poleganie calkowicie na doroslych i kompletny brak myslenia o przyszlosci.
Pisze, bo chcialabym wiedziec jak postepowac z Michałem,jak pomóc mu dorosnąc.. I czy to w ogóle możliwe??

Michał został wzięty do RZ przez moich rodziców. Niestey 4,5 roku temu moja mama zmarła na raka,a ojciec nie był w stanie poradzic sobie z chłopcami (mam jeszcze jednego "brata" w RZ w wieku 15,5 roku,który mieszka z moja rodzona siostra i nie jest spokrewniony z Michałem) Dlatego postanowilismy ,że dla dobra chłopców i całej rodziny wyprowadza sie od taty.To było 1,5 roku temu.
Ja sama mam 28 lat,męża i dwójkę dzieci.

Bardzo prosze o odpowiedz i o pomoc. Moze przesle mi Pani jakies testy czy ankiete do wypełnienia?

Pozdrawiam serdecznie

===========================================================

Autor: Fastryga
Data: Jan 31 2007, 06:39 PM


Serdecznie witam! smile.gif

I poproszę o adres mailowy na PW
Prześlę ankietę, rzeczywiście, trzeba Michała zbadać pod kątem dysfunkcji natury nerorozwojowej, choć jego trudna historia życia, składająca się z wielokrotnych utrat również może być powodem różnorodnych trudności. Do tego jeszcze okres dojrzewania, w który niebawem wejdzie,pomimo swojej niedojrzałości.

W tym momencie mogę przesłać serdeczne myśli i życzyć dużo siły. A po otrzymaniu ankiety zobaczymy, co da się jeszcze zrobić. lookaround.gif


===========================================================

sara - 2007-09-19, 21:32
Temat postu: czy dziecko 6-letnie można zdiagnozować w kierunku FAE/FAS?
Jak w tytule: czy 6-letnie dziecko można zdiagnozować pod kątem Fas lub Fae? Wiem, że matka chłopca nie piłą alkoholu (prawdopodobnie) w okresie ciąży, lecz z powodu choroby nowotworowej przechodziła radio- i chemioterapię. Zażywała tez leki ratujace jej życie, a więc i życie dziecku! Co za ironia losu! Chłopiec ma za soba wielokrotne odrzucenie, nie wiadomo ile zmian domów dziecka, pogotowi opiekuńczych i rodzinnych z powodu jego niebezpiecznych zachowań. W wieku 4 lat zdiagnozowana nadpobudliwość psychoruchowa z deficytem uwagi, zachowania opozycyjno-buntownicze. Gdzie w zachodnipomorskim jest jakiś ośrodek diagnozujący nasze dzieci bądź wykluczajacy moje podejrzenia? Czekam z niecierpliwością na odpowiedź.
Małgorzata - 2007-09-26, 20:52

sara napisał/a:
czy 6-letnie dziecko można zdiagnozować pod kątem Fas lub Fae?


Pewnie, że można, choć jeśli matka nie piła, to deficyty są spowodowane innymi czynnikami, a wtedy to już nie jest FAS ani FAE. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, żeby "obejrzeć" go profilem nerorozwojowym, co może być pomocne w późniejszym postępowaniu.

sara napisał/a:
. Gdzie w zachodnipomorskim jest jakiś ośrodek diagnozujący nasze dzieci bądź wykluczajacy moje podejrzenia?

Niestety, nie wiem o takowym :( Jest natomiast w Szczecinie bardzo prężna grupa rodziców zastępczych, chętnych do pomocy, którzy z pewnością mają sporo praktycznej wiedzy. Będę ich sukcesywnie zapraszać do aktywności na naszym forum, tylko odszukam adresy e-mailowe po szkoleniu w Szczecinie i Myśliborzu.

julka - 2007-10-12, 12:57

Jestem rodziną zastępczą dla 15 letniej dziewczynki. Mam obawy, ze Agnieszka jest dzieckiem z FAS i chciałabym zdiagnozować ją pod tym kontem/ mieszka ze mną dopiero 6 miesięcy więc ciągle ją obserwuję/ .
Wyczytałam w linku że są testy które w pewien sposób mogą pomóc w diagnozowaniu FAS, bardzo proszę o wysłanie takiego testu na mój adres mizer@poczta.onet.pl oraz informację gdzie mogę go wysłać po wypełnieniu. Pozdrawiam

Małgorzata - 2007-10-12, 21:30

julka

Wysłałam :)

anula - 2007-10-19, 09:33
Temat postu: diagnostyka FAS
Witam, ja też jestem bardzo zainteresowana możliwością otrzymania tego testu. Mam w rodzinie zastępczej dziewczynkę tzyletnią, której matka piła w czasie ciąży. Jak czytam opis wyglądu takiego dziecka to zupełnie jak bym widziała moją córkę, dołączają się do tego jeszcze trudności w koncentracji, ciągłe wybuchy złości a czsem zachowania nieadekwatne do sytuacji. Pozdrawiam
Małgorzata - 2007-10-19, 21:17

anula,

Witaj :)

Wysyłam :D

Gość - 2007-10-25, 18:22

Witam!
Dopiero "wchodzę" w temat, przytłoczona kłopotami :567: z zachowaniem mojej 8-letniej, adoptowanej córeczki... Czytając opisy dzieci z FASforum widzę zadziwiająco wiele zbieżności z zachowaniem mojej Zosi. Mam serdeczną prośbę, czy mogłabym otrzymać ww. test? Mój adres: agrazyna@op.pl. Jestem z Bydgoszczy, czy wiecie o możliwości zdjagnozowania mojego dziecka w moich okolicach? Serdecznie pozdrawiam :570:

Gość - 2007-10-26, 11:50

Malgosiu!

ja tez bardzo bym prosila o przeslanie mi takiego testu. moj e-mail stash@onet.eu. Pozdrawiam
Magda

Małgosia G. - 2007-10-26, 15:22

Grażynko, spróbuj zadzwonić do Torunia (056)6482363. Jest to Fundacja "Daj szansę" Instytut Terapeutyczny - ul. Piskorskiej 11. Pozdrawiam.
Gość - 2007-10-26, 20:18

Bardzo dziękuję za informację, na pewno zadzwonię do Torunia jak najszybciej! Pozdrawiam :570:
Małgorzata - 2007-10-26, 21:04

Magda

Wysłałam :)
Z Toruniem współpracuję od kilku lat, właśnie wczoraj stamtąd wróciłam :D

bolek - 2007-11-08, 11:54

Jezeli dobrze zrozumialem, to jest jakas ankieta ktora pozwalac zdjagnozowanie FAS???

Jezeli tak jest, to czy mozna by poprosic o te ankiete?

bolek.bulinski@yahoo.se

Marek - 2007-11-09, 18:21

Co prawda jestem FASolkiem i musiałem się z tym pogodzić, to jednak czy też mogę poprosić o tą ankietę?
bolek - 2007-11-16, 10:35

Dzieki za ankiete.
Tylko nie wiem jak to wypelnic.
Nic nie wiem o przeszlosci chlopcow oprucz tego za mama pila itp.

Czy niepelnie wypelniona ankieta da mozliwosc zdiagnozowania?

I jaki wiek chlopcow nalezy wziasc pod uwage?

10 latka czy 26?

Małgorzata - 2007-11-16, 10:52

bolek napisał/a:
Czy niepelnie wypelniona ankieta da mozliwosc zdiagnozowania?


Ankieta daje terapeucie możliwość wstępnego oszacowania, na czym polega problem i czy może on być natury organicznej. I tak nie obędzie się bez obejrzenia osoby i zbadania. Ankieta nigdy nie zastąpi osobistego kontaktu.
bolek napisał/a:
10 latka czy 26?


Jak jest teraz. Ale możesz uzupełnić refleksją, jak dany objaw zmieniał się na przestrzeni lat. Potrzebne też są zdjęcia dzieci z okresu wczesnego dzieciństwa, nalepiej wieku 2 lat, bo wtedy ewentualne cechy FAS są najbardziej widoczne.

Kinga - 2007-11-19, 19:34

Witam!!
Bardzo się cieszę, że Wasze forum na nowo ruszyło...już kilka razy tu zaglądałam i jest to dla mnie ważne miejsce...

Mam ogromną prośbę: czy mogę prosić i ja o ANKIETĘ diagnostyczną? Mam do zdiagnozowania dwójkę dzieci, które mam w Rodzinie Zastępczej.
Bardzo proszę o pomoc.

Kinga Piotrowicz z Iławy.
slonecznik99@wp.pl

Małgorzata - 2007-11-19, 19:51

Kinga ale Ciebie tu brakowało! Zaglądaj jak najczęściej, ankietę wysyłam. :d
anolic - 2007-11-20, 10:27

Jestem mamą 8 letniej dziewczynki. Dziecko jest z nami od 6 lat. W jej poprzedniej rodzinie był duży problem alkoholowy. Dziecko jest bardzo ruchliwe, nie może się skupić.
Ma słabą pamięć. Do lekcji podchodzi z niechęcią bo ma z nimi trudności. Nauce poświęcamy dużo czasu, a wyniki nie są zadawalające. Dziecko się stara. Boję się żeby się nie zniechęciła. Już teraz mówi "mamusiu ja się staram ale nie pamiętam i chyba nigdy nie będę miała dobrych ocen jak koleżanki". Serce mi się kraje kocham ją nad życie i pragnę jej pomóc ze wszystkich sił.
Bardzo proszę o przeslanie ankiety do zdiagnozowania.

Małgorzata - 2007-11-20, 23:19

anolic,

Witaj! :d
anolic napisał/a:
Serce mi się kraje kocham ją nad życie i pragnę jej pomóc ze wszystkich sił.


To bardzo piękne, z pewnością znajdziesz sposób, by jej pomóc - z takim nastawieniem. Dobrze, że tu jesteś. :)

anolic - 2007-11-21, 10:33

Pani Małgorzato bardzo dziękuje za ankietę.
Marek - 2007-11-21, 10:59

ja tez bardzo dziekuje
Kinga - 2007-11-28, 17:42

Małgorzata napisał/a:
Kinga ale Ciebie tu brakowało!

:D dziękuję, tak mi mówcie...hehe... :D
już się zarejestrowałam...i...już nie jestem GOŚĆ ;)
a tak na serio, to bardzo dziękuję za ankietę!

maria - 2007-11-28, 20:32

Witam
Mam 10-letnie dziecko w rodzinie zastępczej i pewność ,że matka biologiczna jest alkoholiczką.Podejrzewam u chłopca FAE.Bardzo proszę o przesłanie testu.
Maria

Małgorzata - 2007-12-01, 22:43

maria,

Witaj :)
I napisz coś więcej o sobie. Mozesz założyć swój wątek w powitalni.
Już wysyłam ankietę.:)

FIGA - 2008-01-02, 19:51

Witam! Mieszkam w okolicach Jeleniej Góry, pomagam dziecku, które ma objawy Fas. Proszę o podpowiedź dotyczącą ośrodków diagnozujących. Matka jest alkoholiczką. Czy taka diagnoza pomoże dziecku w ustaleniu trybu nauki? Z góry bardzo serdecznie dziękuję za informacje:)
Małgorzata - 2008-01-02, 20:10

FIGA,

Bardzo mi przykro, ale nic mi nie wiadomo o ośrodkach wyspecjalizowanych w FAS w Twojej okolicy. Jak dotąd są trzy takie miejsca:

1. Instytut Terapeutyczny w Toruniu (lek. Krzysztof Liszcz)
2. Centrum Opieki Zastępczej/ Pracownia Psychoedukacji i Terapii w Lędzinach (M. Klecka)
3. Pracownia ITEM w Żywcu (Teresa Jadczak-Szumiło)

FIGA napisał/a:
Czy taka diagnoza pomoże dziecku w ustaleniu trybu nauki

Diagnostyka neurorozwojowa, jaką posługują się w/w ośrodki pozwala na określenie możliwości poznawczych dziecka i zaproponowania dogodnego sposobu kształcenia (np. nauczanie indywidualne, wkazówki dla nauczycieli i pedagogów przy prowadzeniu dziecka). Nie kieruje natomiast do kształcenia specjalnego - tym zajmują się poradnie psychologiczno-pedagogiczne.

tasiemka - 2008-01-05, 15:32

Witam jestem studentka III roku resocjalizacji, jeśli to mozliwe bardzo prosze o przesłanie testu do wstępnej diagnozy FAS, mój mail tasiemka4@interia.pl. Proszę o informacje ze względu na pojawienie sie tego problemu w najbliższym otoczeniu. ............ jeszcze raz prosze o odpowiedź
basia - 2008-01-30, 22:48

Witam, jestem wychowawcą w Specjalnym Osrodku Szkolno-Wychowawczym. Bardzo się cieszę, ze trafiłam w to miejsce. Potrzebuję pilnie Państwa pomocy, ponieważ wydaje mi się, ze w mojej grupie jest chłopiec z FAS. Pasuje do niego wiele z opisywanych przy FAS objawów. Obserwując od kilku miesięcy sytuację muszę z przykrością stwierdzić, ze jestem sama z problemem, który wszystkich w Ośrodku przerasta. Uważam, że dziecku należy się fachowa opieka i zainteresowanie. Trudno mi znaleźć metody, którymi mogłabym pracować z tym chłopcem, tym bardziej, że moja grupa jest dość liczna, a każde dziecko ma inną niepełnosprawność . Czy mogę poprosić o ankietę pomocną przy wstępnej diagnozie i ewentualne wskazówki, gdzie szukać profesjonalnej pomocy? Będę wdzieczna, jestem z woj. łódzkiego.
Barbara

basia - 2008-01-31, 23:58

no tak... jeszcze mój adres :) b.szarek@interia.pl DZIĘKUJĘ
Gość - 2008-02-06, 18:45

Małgosiu, dzięki za przesłaną ankietę. Czy poprzednie moje wiadomości docierały do Ciebie?
Mam dylemat podobnej natury co Bolek, bo nasze dzieci mają ponad 20 lat i wiemy,że jedno ma FAS a dwoje FAE, czy wypełnianie ankiety coś nam może pomóc? czy program FAStryga to też dla dorosłych? Gdzie znajdę więcej informacji o tym programie?
Sporo tu napytałam, ale gdy się pojawia kolejna nadzieja,że można zrobić coś jeszcze dla dziecka, niezależnie czy jest małe czy duże, to warto szukać, pytać a może i zanudzać. Pozdrawiam.

Marynia - 2008-02-06, 18:49

Taka ze mnie internautka. Nie zauważyłam, że piszę post bez zalogowania się. Ów "Gość" z poprzedniego postu to Marynia. Przepraszam za zamieszanie.
Małgorzata - 2008-02-07, 13:11

Gość napisał/a:
niezależnie czy jest małe czy duże, to warto szukać, pytać a może i zanudzać.


Marynia, nadzieja jest zawsze:) Choć programy neurorozwojowe (rehabilitacja, praca z ciałem) przynoszą najlepsze efekty u małych dzieci. Niedawno jednak miałam kilku osiemnastolatków,którzy chcieli współpracować.

Iza - 2008-02-27, 12:29

Witam, ja też poproszę o ankietę określającą fas, jeśli to możliwe.
Mam w rodzinie zastępczej chłopca, którego zachowanie bardzo pasuje do opisanych dla fas i chciała bym sprawdzić czy to jest powód jego problemów w szkole.

myszka - 2008-02-27, 15:05
Temat postu: ankieta
jeśli jest taka możliwość to też poproszę o tę ankietę dla mojego 11 letniego syna
izaski@poczta.onet.pl

Małgorzata - 2008-02-27, 15:45

Iza, myszka

wysłałam :)

wanda - 2008-02-27, 16:24

Ja również bardzo proszę o ankietę
marcel25 - 2008-03-02, 15:03
Temat postu: ankieta
Witam,
Jestem psychologiem szkolnym z małej miejscowości pod W-wą. Czy mogłabym otrzymać ankietę wstępnie diagnozującą FAS. Mam podejrzenia wobec jednej z uczennic ale przed rozmową z jej mamą chciałabym mieć większą pewność.
Pozdrawiam,
Marta

Gość - 2008-03-12, 18:57

Witam:) Czy ta ankieta może mi pomóc w przypadku dzieciątek 3,5 roku i niecałe 2 lata? Czy to raczej dla dzieci nieco starszych?
Małgorzata - 2008-03-13, 08:37

wanda, marcel25

poszło :)

Drogi Gościu,
ankieta to po prostu poszerzony wywiad,który nie jest narzędziem diagnostycznym samym w sobie,ale jest pomocą diagnostyczną dla osób,które z zebranych informacji dotyczących rozwoju dziecka potrafią zrobić użytek. W tym sensie jest przydatna w przypadku każdego dziecka, aczkolwiek sporo pytań dotyczy dzieci w wieku szkolnym.

Ksena - 2008-03-13, 16:30

Witam serdecznie:)
Ten post wyżej to ode mnie, tylko wtedy jeszcze nie miałam aktywacji konta. Ja diagnozę mam od neurologa (młodszą zdiagnozował po wyglądzie), połączoną z tym, ze wiem, że matka dziewczynek piła w ciązy (na pewno będąc z tą młodszą, ze starszą prawdopodobnie). Wg mnie one rozwijają się zupełnie normalnie dla ich wieku, więc nie ukrywam, ze troche mam nadzieję, ze ten akohol mnie wyrządził w ich mózgach zbyt wielu szkód. I dlatego ciekawi mnie czy ta ankieta może mi w tej ocenie w jakikolwiek sposób pomóc.
Pozdrawiam
Ksena

mkania - 2008-03-13, 20:41

witam - czy ja też moę podłączyć się z prośbą o przesłanie ankiety i czy mogę z niej korzystać w pracy ?
Małgorzata - 2008-03-13, 21:29

mkania napisał/a:
czy ja też moę podłączyć się z prośbą o przesłanie ankiety


tak :)
mkania napisał/a:
czy mogę z niej korzystać w pracy ?

Niestety, nie. Kluczem do wykorzystania informacji z ankiety jest znajomość profilu neurorozwojowego i umiejętność zbadania dziecka. Trzeba przejść szkolenie.

Małgorzata - 2008-03-13, 21:34

Ksena napisał/a:
I dlatego ciekawi mnie czy ta ankieta może mi w tej ocenie w jakikolwiek sposób pomóc.

Sama ankieta nie, potrzebne jest badanie. Niemniej jednak - wysłałam :)

mkania - 2008-03-14, 17:55

mkania napisał/a:
czy mogę z niej korzystać w pracy ?

Niestety, nie. Kluczem do wykorzystania informacji z ankiety jest znajomość profilu neurorozwojowego i umiejętność zbadania dziecka. Trzeba przejść szkolenie.[/quote]

chciałam i to bardzo - mam nadzieję że mi się to w końcu uda zrobić :)

Zuzanna - 2008-05-06, 19:50

Wiem, że na forum są ludzie dobrego serca, którzy chcą pomagać innym. Jestem w trakcie pisania pracy magisterskiej nt. świadomości kobiet w ciąży dotyczącej wpływu alkohlu na rozwijące się w łonie dziecko. Zdecydowałam się na ten temat, bo kiedy ja byłam w ciąży nikt nie informował mnie o teratogennym działaniu alkoholu. Badam czy kobiety z mojego terenu posiadają wiedzę na temat FAS. Czy mogę prosić o ankietę, ażebym i ja mogła kiedyś komuś pomóc?
murarz13 - 2008-05-26, 07:47

Witam! czy mógłbym prosić również o tą ankietę wstępnie diagnozującą FAS? Z góry dzięki dla tej miłej osoby, która pomoże.

e-mail: murator(małpa)interia.pl

Gość - 2008-06-19, 11:06

Witam,

Ja również proszę o ankietę.

Od roku jestem kandydatką na rodzinę zastępczą dla dziewięcioletniej dziewczynki. Biologiczna mama mojej córki miała problemy z alkoholem. Miała nawet wszyty esperal, gdy córka była malutka.

Moja córka ma problemy w szkole, szczególnie z matematyką. Ma wstępnie stwierdzone ADHD. Często nie pracuje w szkole, nie odrabia samodzielnie lekcji. Koleżanka (pedagog specjalny) zasugerowała FAS. Przeczytałam wszystko co znalazłam na ten temat i jestem przekonana, że ma rację. Potrzebuję jednak potwierdzenia specjalistów i przede wszystkim terapii.

Córka jest bardzo utalentowana plastycznie i w ogóle artystycznie, myślę dla niej o jakiejś szkole o profilu artystycznym, ale przyznam, że po kolejnym procesie i kolejnym odroczeniu brakuje mi sił.

Z góry dziękuję za pomoc.

Ewa

Ewa Ursus - 2008-06-19, 11:23

Tak długo pisałam, że mnie wylogowało. Ten ostatni gość to ja.
Pozdrawiam
Ewa

listopad - 2008-06-19, 20:17

Ewo w jakim wieku jest Twoja córka.
Może coś pomogę, tym bardziej że obie jesteśmy z Ursusa.

Małgorzata - 2008-06-19, 21:09

Ewa Ursus,

Witaj. :) Już wysłałam :) .

Obie jesteście z Ursusa? A ja całe lata w Piastowie mieszkałam. :hura: A w Ursusie jako młode dziewczę próbowałam sił jako kurator społeczny ;)

Edyta - 2008-06-25, 19:07

Witam,

podejrzewam, że mój kuzyn ma obawy FAE, czy ja również mogłabym dostać ankietę? Mój adres: edytkaprosko@gmail.com

Pozdrawiam,

Edyta

olinek - 2008-07-10, 19:48
Temat postu: ankieta FAS
witam serdecznie, jestem tu nowa. Bardzo prosze o tę ankietę odnośnie diagnozowania FAS
olesia - 2008-07-10, 19:56
Temat postu: Re: ankieta FAS
olinek napisał/a:
witam serdecznie, jestem tu nowa. Bardzo prosze o tę ankietę odnośnie diagnozowania FAS
to był mój post- ankiete poproszę na adres e mailowy z nika olesia :)
pozdrawiam wszystkich zastępczych rodziców :kwiatek:

kachna - 2008-07-19, 21:00

Małgorzato
jeżeli to nie problem poproszę i ja o ankietę kblar@wp.pl

mieszkam w Koszalinie, na razie nie znalazłam nikogo kto chciałby pooglądać i poobserwować me dziecię w ewentulnym kierunku FAS, może jakś podpowiedź z twojej strony?

ladybird - 2008-09-29, 12:13

Witam. Jestem mama 5-cioletniego chlopca, ktory byl adoptowany w wieku 8 miesiecy. Wiem na 100%, ze biologiczna mama naduzywala regularnie alkoholu. Mam podejzenia, ze moze miec objawy FAE. Prosze o ankiete, jesli nie sprawi to problemu.
ladybird - 2008-09-29, 12:15

To ja pisalam powyzszego posta Jestem ladybir :tak: d
Ewcia - 2008-10-01, 08:25

Czy mogłabym również prosić o ankietę diagnostyczną, jestem matką zastępczą od 11 lat, córka moja ma wszystkie książkowe objawy syndromu FAS. Nigdzie nie mogę uzyskać pomocy.Z góry bardzo dziękuję i proszę o kontakt.
agafia - 2008-10-01, 11:40

A może do mnie wpadniesz?
Wysłałam priva :)

ladybird - 2008-10-01, 14:35

No a ja moge prosic o ta ankiete? Nic nie mam :)
mariola - 2008-10-15, 21:11

Małgorzato - już wczoraj pisałam prośbę o ankietę diagnozującą FAS. Może poprzednie moje posty nie dotarły, bo czasami udaje mi się dużo poknocić i nie wysłaś lub wstawić nie tam gdzie trzeba. Prowadzę rdd - mam 8 podopiecznych- u 4 mam duże podejrzenia tego schorzenia. Zresztą są do tego bardzo duże podstawy. Jeśli nie sprawi Ci to kłopotu- poproszę o ankietę. Mój adres: stowarzyszenieprom@wp.pl
Roletka - 2008-11-28, 21:11

Mam wielką prośbę, Małgorzato.
Jestem mamą adopcyjną. Synek ma 19 miesięcy. Od pierwszej nocy ma problemy ze snem, a w zasadzie z bezsennością. Nie możemy znaleźć przyczyny. Nic nie wiemy o matce biologicznej. Przypuszczamy, że może mieć FAE. Jak możemy to sprawdzić? Czy badanie genetyczne jest w stanie pomóc w diagnozie? Mały ma problemy kardiologiczne, neurologiczne, gastrologiczne, okulistyczne i ortopedyczne.

mariola - 2008-11-28, 21:26

Serdecznie dziękuję za ankietę. Nie wiem , czy będę miala możliwość dobrze ją wypelnić. Musiałaby mama biologiczna udzielić mi szczerych i prawdziwych informacji, a tego chyba nie bardzo mogę się spodziewać. :*
ladybird - 2008-12-04, 16:51

Witam!!
czy mogę prosić o wysłanie ankiety. mój adres: kic63kic@poczta.onet.pl
z góry dziękuję

lady - 2008-12-04, 22:38

Witam
Czy ja również mogę prosić o tą ankietę? mój adres justynka1986@gmail.com
Z góry bardzo dziękuję!

pink - 2008-12-06, 19:52

Witam, czy mogłabym prosić o przesłanie ankiety pozwalającej zdiagnozować fas. W ciązy zdarzyło mi się na samym początku wypić 2 drinki na imprezie jak nie wiedziałam jeszcze że jestem w ciąży i na początku II trymestru wypiłam 1 kieliszek wina. Mam olbrzymie wyrzytu syumienia, ale edukację chyba winniśmy zacząc od lekarzy, bo od swojego - profesora - usłszałam, że na rozlużnienia powinnamwypić od czasu do czasu kieliszek koniaku, a większość moich koleżanek miała zalecenie picia codziennie kieliszka czerwonego wina, na lepszą krew czy coś w tym styly. Ja nie stosowałam się do tych "porad" ale niestety całkiem się nie ustrzegłam przed alkoholem w ciąży. Moje dziecko rozwija się prawidłowo, jest bystra, ma dobrą pamięć, ale ma pod oczkami takie fałdki. Oczy ma duże, nawet bardzo i dość głęboko osadzone, generalnie uważam, że ma oczy po mężu, ale jak czytamch o tych wszystki cechach to już mam poważne wątpliwośći i zaczęłam się martwić. Proszę o przesłanie ankiety i podpowiedź jak jeszcze mogę zdiagnozować swoje dziecko.
Mój e-mail: pink771@wp.pl

Sindon - 2008-12-07, 15:31

Witam czy ja również mógłbym prosić o perzesłanie mi ankietę diagnozującą FAS. Z gory dziekuje. mój mail: coyot3@op.pl
studentka III roku - 2008-12-15, 16:52

Witam. Również proszę o przesłanie mi ankiety. Jestem studentką III roku i jestem na etapie pisanie pracy licencjackiej na temat FAS. Mail Iskierka_krk@interia.pl.
Z góry dziękuję

AgulaP - 2008-12-20, 02:16
Temat postu: prośba o pomoc
witam, od 3 miesięcy jestem adopcyjną mamą 2,5 letniej Zosi, Zosia ma podejrzenie FAS a w RZ dostawała lek Depakine na nadpobudliwość, okazuje się że niepotrzebnie i na wyrost. Lekarz psychiatra kategorycznie lek odstawił ale co do domniemanego FAS nic nie próbował pomóc. Obecnie Zosia nie przyjmuje żadnych leków a ja nie jestem pewna czy ma FAS lub FAE choć wiele na to wskazuje, wywiad o rodzinie biologicznej, część cech twarzy i niestety coraz więcej zachowań. Bardzo proszę o pomoc, o ankietę i jeśli znacie kogoś w Płocku z kim mogła bym się spotkać w tej sprawie?... Zaczynam się bać że popełniam błędy w postępowaniu z nią, ostatnio coraz częściej Mała prowokuje sytuacje sporne i przyznaje się same że chciała żebym krzyczała, żebym była zła itp proszę o pomoc.... nie wiem co robić a i moja cierpliwość jest już cieniutka choć Zosia jest Małym Kwiatuszkiem i jest dla nas wszystkim.
AgulaP - 2008-12-20, 02:26

już po zalogowaniu :) jeśli możliwe jest przesłanie mi maila to proszę na adres agnieszkapietrzakpzu@o2.pl
Bardzo dziękuję

Gość - 2008-12-30, 15:04
Temat postu: witam
Witam jestem nowa pierwszy raz trafiłam na forum i bardzo się ciesze. Jestem mamą adopcyjną dwuletnich bliźniaków u których podejrzewam FAS ale nie zostało to jeszcze zdiagnozowane. Wiem że u matki biologicznej występuje problem alkoholowy. Czy mogłabym prosić o przesłanie ankiety do wypełnienia. U mnie w pobliżu nie ma żadnego ośrodka zajmującego się diagnostyką. Mój adres e-mail: mietus3@vp.pl Z góry dziękuję i pozdrawiam
Gość - 2008-12-31, 17:50

Witam!!!
Czy też mogę prosić o przesłanie mi ankiety do wypełnienia? Moj adres jo-gus@wp.pl. Z góry bardzo dziękuje!
Sylwia

Mirek - 2009-01-03, 17:02

Witam, Mamy synka 4 lata i martwimy się o jego zdrowie, Jest bardzo pogodnym gadatliwym i towarzyskim dzieckiem, ale ma nastroje! Jest rozkojarzony i nie słucha co do niego się mówi. Cechy zewnętrze jak: fałda przy oku, opadające powieki, zez, gładka rynienka pod nosem, szeroka nasada nosa, malutkie uszy (niemowlę), delikatne paznokcie u stup, trochę nas martwią.
Ma też cechy całkiem zdrowego dziecka: jest wysoki, dwa lata chodzi do przedszkola i nie odstaje bardzo od rówieśników, jest w stanie zapamiętać krótki wierszyk czy piosenkę, pamięta imiona kolegów , jego zachowanie i rozmowa jest zupełnie logiczna. Matka biologiczna uzależniona od narkotyków a alkohol ograniczała w czasie ciąży, tak powiedziała podczas rozmowy z Panią z Ośrodka Adop.
Czy FAS ujawnia się, atakuje, z różnym nasileniu w różnym wieku? I objawy psychiczne FAS -u będą bardziej widoczne w wieku szkolnym i dojrzewania?
Nam na szkoleniu PRIDE, nie powiedziano nic na temat FAS-u, któryś z uczestników poruszył temat FAS-u, panie prowadzące zbagatelizowały temat (2003r.).
Proszę o przesłanie ankiety do wypełnienia. Dziękuje.
Pozdrawiam.
Mirek
varadero-ktm@wp.pl

snoopy1603 - 2009-01-22, 12:22

Witam
Czy mogłabym prosić o przesłanie ankiety?
Z góry bardzo dziękuje.
snoopy1603@wp.pl

Gość - 2009-01-22, 13:12

Moi Drodzy,

przypominam, że ankieta sama w sobie nie ma mocy diagnostycznej. Jest tylko pomocna w przeprowadzeniu wywiadu, który w przypadku schorzeń typu FASD jest bardzo szczegółowy. Nic nie zastąpi badań tradycyjnych oraz osobistego kontaktu.
Nie musicie podawać adresów e-mailowych, bo ja je widzę w panelu admina (bardzo wolno uczę się rzeczy związanych z netem ;) )
Jeśli kogoś pominęłam, albo się nie odezwałam, to proszę napisać raz jeszcze.

gosja - 2009-01-23, 22:58

też poproszę o ankietę. Mam propozycję dziecka do adopcji. Oboje rodzice nadużywali alkoholu. Dziecko ma normalne gabaryty, i wygląd chyba też, może tylko ta broda i wąska górna warga ... może nie chcę tego widziec ... czy jeżeli jego zachowanie i umiejętności na teraz (1 rok) jest w normie to znaczy że wszystko będzie dobrze?
gosjaw@gmail.com

martula - 2009-02-13, 01:52
Temat postu: jak dalece zdiagnozować niemowlę 3 mies?
Witam serdecznie,
mam pytanie o dziecko w wieku 3,5 miesiąca o bardzo niskiej wadze urodzeniowej. Dziecko przy porodzie ważyło 2200g, 46 cm długości, obwód glowy 36 cm. W czasie ciąży było niedożywione. matka piła na 100% i na pewno nie dowiem sie w którym trymestrze ile. wprawdzie matka była raptem miesiąc po poprzednim porodzie i kariła, więc dziecko mogło być słabsze, lecz nie wydaje mi się, żeby zachowała okres abstynencji... Dziecko dostalo 10 punktów Abgar, wskaźnik 3 centyle.
powiedziano mi, że dziecku grozi małorosłość (choć obwod czaszki miało w normie) no i ze względu na alkoholizm matki grozi mu FAS/FAE. Czy to, że znam zagrożenia i że dziecko jest tak małe może mu jakoś pomóc? Nie ma zmian fizjologicznych (poza niską wagą). jak można pracować z takim maluchem? czy można czemuś zapobiec? Albo inaczej - czy jest jakakolwiek szansa, żeby nie miało FAE? Skąd wziąć informacje nt tego, jak powinien przebiegać rozwój od 0 do 3 miesiąca, zakładając niedożywienie? jak obserwować później?
Mam jeszcze inne pytania, ale nie wiem czy zadaję je we wlaściwym miejscu tego forum.
Proszę o pokierowanie, przepraszam za ew. nadużycie wątku.

Viki - 2009-03-20, 12:28

Bardzo proszę o przesłanie ankiety na maila. Jestem mamą adopcyjną 3 letniego chłopczyka którego zachowanie bardzo mnie niepokoi :(
Z góry dziękuję za przesłanie
pozdrawiam
Viki

Waldek - 2009-05-04, 13:37

Witam po raz pierwszy.
Razem z żoną prowadzimy pogotowie rodzinne i jedno z naszych obecnych dzieci wykazuje kilka cech zespołu FAS. Czytając posty zauważyłem, że bardzo pomocna jest ankieta do diagnozowania. Czy moglibyśmy taką otrzymać na meila?
Dziękuję.
Waldek

Małgorzata - 2009-05-04, 14:52

Witam wszystkich serdecznie i raz jeszcze przypominam, że ankieta sama w sobie nie jest narzędziem diagnostycznym. Jest częścią wywiadu, który przypadku diagnostyki zaburzeń typu FASD ma podstawowe znaczenie.
Pozwala na wstępną ocenę i orientację, czy problemy dziecka mogą mieć pochodzenie organiczne (uszkodzenie mózgu), czy też wynikają bardziej z traumy i innych trudnych doświadczeń. Nic nie zastąpi badania dziecka oraz przeprowadzenia dodatkowych badań specjalistycznych - różnych, w zależności od stopnia uszkodzenia.

:)

lena - 2009-05-19, 20:46

Witam , od jakiegoś czasu zaglądam na to forum , bo czytam tu tak jakby o moim dziecku . Mamy w rodzinie zastępczej 10-cio letniego chłopca i podejrzewam u niego fas . Ja też prosiłabym o ankietę pomocną przy diagnozowaniu tego schorzenia . Z góry dziękuję .
Lena

Madziul - 2009-05-31, 02:01
Temat postu: diagnoza - prosba o pomoc
Witam!

Po przeczytaniu artykułu w Wysokich Obcasach przeszukałam internet i trafiłam na www.forum.fas.edu.pl.

Jestem mamą 13 mies., na pierwszy rzut oka zdrowego i wesołego chłopca. Jednakże mam kilka powodów do niepokoju z wiązanych z alkoholem, przebiegiem ciąży i rozwojem dziecka.

W związku z tym mam do dwie uprzejme prośby:
- o przesłanie ankiety, na podstawie której będę mogła wstępnie zdiagnozować czy mój syn wykazuje cechy dziecka z FAS,
- o podanie kontaktu do ośrodka, kliniki, gabinetu (najchętniej) w Warszawie, w którym mogłabym zdiagnozować moje dziecko pod kątem FAS/FAE.

Z góry dziękuję za odpowiedź i pomoc.

Pozdrawiam serdecznie,
Madziul

[ Dodano: 2009-05-31, 03:07 ]
Zapomniałam podać swojego adresu e-mail: madziul102@wp.pl

Pozdr.,
Madziul

acmcp - 2009-06-09, 19:56

Ja również proszę o ankietę i kontakt do ośrodka w Warszawie, gdzie mogę przeprowadzić diagnostykę. Syn ma 6 lat i w przedszkolu jest określany jako "nadruchliwy" ;)

Niestety 6 lat temu picie wina w ciąży było nawet zalecane :(

Podaję maila: kgarbacka@gmail.com

Dziękuję

sam - 2009-08-27, 19:04

Witam, czy ja także moge prosić o ankietę na e-maila? Pogladowo, nie diagnostycznie jak pani napisała Pani Małgosiu, ja takze chciałabym ją wypelnic.
Z góry dziekuję

[ Dodano: 2009-09-07, 09:08 ]
Czy jest jakaś szansa, zeby tą ankietę ktoś mi przesłał? Może ktoś ma , bardzo proszę

Iwopaw2 - 2009-09-27, 17:15

Witam serdecznie.Jesem mamą adopcyjną Marysii lat 8.Proszę o pomoc-przesłanie ankiety w kierunku zdiagnozowania u mojej córci zespołu FAS.Bardzo proszę o radę,gdzie mogę Marysię zdiagnozować w tym kierunku-mieszkamy w okolicach Lodzi.Iwona;;adres hesa@interia.pl Dziękuję i pozdrawiam.
marudak - 2009-10-31, 21:15

Witam
Jestem ojcem adopcyjnym od 5 lat. Chłopca wzieliśmy z ośrodka adpocyjnego w Warszawie. Cłopiec w grudniu kończy 6 lat. Ponieważ zaczął zerówkę zaczęły się też kłopoty ze wszytkim co dotyczy szkoły. Przedszkole jakoś przebrnał ale to była raczej druga przez mękę. Dostał orzeczenie z Poradni PP o niedostosowaniu społecznym czytaj ADHD ale wygląda to raczej na FAS z ADHD. Byłbym wdzięczny za przesłanie ankiety do wstępnej diagnozy na FAS oraz ewentualnie namiary gdzie w Warszawie można zdiagnozować FAS. Z góry dziękuję za odpowiedz.

Pozdrawiam

Pik - 2009-11-02, 11:38

Witam, jestem psychologiem w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii we Wrocławiu. U jednej z naszych wychowanek podejrzewamy FAS. Mam pytanie: gdzie można to zdiagnozować (może pojawiło się już coś więcej oprócz wymienianych wyżej poradni w Żywcu, Lędzinach i Poznaniu)?I czy taka diagnoza coś zmienia w praktyce? Dziewczyna ma 16 lat i zdiagnozowane zaburzenia zachowania i emocji. Czy istnieje jakaś "terapia" dla osób z FAS? Czy tez nawet jak już będziemy mieli diagnozę pozostaną nam i tak oddziaływania socjoterapeutyczne i terapia behawioralna?

pozdrawiam

asszonyi - 2009-11-20, 01:59
Temat postu: ankieta
Witam,
bardzo proszę o przesłanie ankiety. Wychowujemy razem z synem naszą wnuczkę, której matka jest alkoholiczką i piła w pierwszych 2-3 miesiącach ciąży. Podejrzewamy u dziecka (8 lat) FAS, lub raczej FAE. W tej chwili są ogromne problemy wychowawcze; chcielibyśmy wiedzieć jak z nią postepować, jak jej pomóc .
Pozdrawiam wszystkich.

kudlate - 2009-11-23, 20:53

Witam,
ja również proszę o przesłanie ankiety oraz info odnośnie placówki zajmującej się FAS w woj. łódzkim.
Z góry dziękuję
Marta

Olka - 2009-11-23, 20:55

Polecam Wyższą szkołę Pedagogiczną w Łodzi, ostatnio dostałam info, że mają tam specjalistów. Niestety sama nie sprawdziłam :) Jeśli to pomoże, mogę podać namiary na P.W.
mala66 - 2009-12-02, 13:53

Witam. Bardzo proszę o przesłanie mi ankiety w celu zdiagnozowania mojego 2,5 letniego synka "adoptusia" Z góry bardzo dziękuję.
e-mail:

kambap - 2009-12-03, 12:46
Temat postu: ankieta
Witam.

Jestem mamą Kochanego Adoptusia (8lat) prawdopodobnie z FAE. Proszę o przesłanie ankiety celem zdiagnozowania. Mój e-mail

Pozdrawiam

basia.w - 2009-12-06, 11:42
Temat postu: Diagnoza FAS/FAE
Witam! Jestem nauczycielką w gimnazjum. Tematem FAS interesuję się od niedawna, wcześniej nic na ten temat nie wiedziałam (nie było po prostu mowy o takim problemie). Nie jestem specjalistką w tej dziedzinie, ale prosiłabym o przesłanie ankiety na temat diagnozowania FAS. Wydaje mi się, że mam do czynienia z dziećmi z FAS, które nigdy nie zostały zdiagnozowane. Może należałoby zwrócić się do specjalisty?
Z góry bardzo dziękuję. Mój mail to:
Basia

Kasia100 - 2009-12-10, 13:00
Temat postu: ankieta FAS
Od niedawna jesteśmy rodzicami Rodzeństwa w wieku 5 i 7 lat. Proszę o przesłanie ankiety na adres:
szania - 2009-12-17, 11:46

Miałam dziecko w rodzinie zastępczej przez kilka miesięcy - podejrzewam FAS. Czy jest możliwość otrzymania ankiety? aniasz1@autograf.pl
Z góry serdecznie dziękuję

JakWeronika - 2010-01-21, 15:54

Bardzo proszę o przesłanie ankiety dla naszej córeczki. Ma 6 miesięcy.

Z góry dziękujemy

monikamarko - 2010-02-11, 20:32

Bardzo proszę o przesłanie ankiety na adres: Z góry dziękuję!
yorkanka - 2010-03-04, 20:52

Witam Proszę o przesłanie mi ankiety na adres:
Będę wdzieczna :kwiatek:

Marzena - 2010-03-10, 10:56

Ja również bardzo proszę
aniczka73 - 2010-04-02, 23:48

Również proszę o to samo...
Piglet - 2010-04-04, 22:32

Witam, trafiłam tu bo jestem mamą adopcyjną rodzenstwa. U starszego nic się nie dzieje- normalne problemy wychowawcze - raz lepiej jak gorzej a młodsze- teraz 6 latek - trochę mnie niepokoi - mysle że ma FAE ... prosze o wysłanie na maila:
pozdrawiam serdecznie

Lenka - 2010-04-06, 16:39

Bardzo proszę o przysłanie mi ankiety. Moja córcia - lat 7, w rodzinie zastępczej u mnie od półtora roku - przejawia różne zachowania, które przywodzą mi na myśl bardzo mocno dziecko z FAS, a jej mama na 100% w ciąży piła. Przez te półtora roku chodziłam z nią do psychologów i pedagogów zastanawiając się, czy to rzeczywiście objawy FAS, czy po prostu wynik odrzucenia... Psycholodzy i pedagodzy "gdybali" tak samo jak ja i nikt nie udzielił mi nawet wskazówek, gdzie bym mogła dziecko konkretnie zdiagnozować. W tej chwili mam już serdecznie dosyć "gdybania", chcę przedsięwziąć konkretne kroki, żeby dziecko zdiagnozować. Nie wiecie, czy w Krakowie, Kielcach, Warszawie lub Lublinie ktoś diagnozuje FAS od strony medycznej? Mam szukać neurologa, czy psychiatry??? Bo jeśli chodzi o diagnozę psychologiczną, to pojadę chyba do Żywca... Ale poproszę wcześniej o tę ankietę i - jeśli można - o wskazówki, gdzie mam się udać i w jakiej kolejności - najpierw powinno być zrobione badanie psychologiczne, czy najpierw medyczne? I jakie medyczne się robi? Słyszałam, że EEG niekoniecznie daje odpowiedź...
yorkanka - 2010-04-06, 19:03

Ja na wstępie udałabym sie do neurologa i do genetyka :) Bynajmnie tak było w naszym przypadku najpierw neurolog, która dała namiary na genetyka i tak tez z wiedza i o tym ze biologiczna piła i po wszystkich cechach dyzmorfii i zachowaniu oraz przypadłościach padło na FAS.
Pozdrawiam Ania

anna2709 - 2010-04-21, 12:05
Temat postu: ankieta
Proszę przesłanie ankiety diagnozującej FAS. Mamy chłopczyka, adoptowanego 5 miesięcy temu, obecnie ma 2 lata, wiemy, że mama najprawdopodobniej piła w ciązy , mały urodził się 30 tygodniu ciązy, w zamartwicy. Początkowo rozwój jego był opóźniony, późno , siedział, był wycofany, ale jak stwierdziła pani dyrektor domu dziecka w którym był w pewnym momencie jakby wziął sie za siebie, ruchowo jest bardzo sprawny, biega, wspina się, ładnie manipuluje , układa klocki, próbuje sam się rozbierać,czyli rozwój jest prawidłowy, jedynie gorzej mówi, ma repertuar ok 20 słow, ale trudno stwierdzić ile z tego to pobyt w domu dziecka, jak do nas przyszedł nie mówił nic, terz tworzy nawet ciągi trzywyrazowe-mama-tata-ja. Jest bardzo ruchliwy, nieostrożny, wprawdzie trochę się już uspokoił przez te 5 miesięcy, no i wydaje się, że ciągle robi to samo, spadnie z łóżka na głowę, płacze, ale za 15 minut zrobi to samo. Mówiono nam, że ze względu na tryb życia matki nie można wykluczyć Fas. Jesłi tak by było to chcielibyśmy mu pomóc, a pewnie im wcześniej tym lepiej.
Mój e-mail: anna2709@poczta.onet.pl

jabuba - 2010-05-26, 14:00
Temat postu: Moje obawy
Witam!
Czytając wasze opisy zachowań dzieci coraz bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że mój syn ma FAS/FAE.
Adoptowaliśmy go 2 lata temu, obecnie ma 6 lat. Niestety nie mam 100% pewności, że mb piła w czasie ciąży.
Jest bardzo sprawny fizycznie, ale jest nieostrożny, nie uczy się na swoich błędach. Intelektualnie raczej w normie i manualnie bardzo sprawny.
Na pozór pogodny i ciągle uśmiechnięty - jest krnąbrny, uparty, niecierpliwy.
Ma być wszystko tak jak on chce i to już, natychmiast. Nie przyjmuje odmowy, gdy coś jest inaczej niż on chce to prowadzi długą dyskusję, jest momentami strasznie "upierdliwy".
Ma kłopoty z pamięcią (strasznie trudno jest mu nauczyć się wierszyka czy piosenki).
Nie może zapamiętać reguł i zasad.
Czy moje obawy są uzasadnione?

Również proszę o przesłanie ankiety - być może potwierdzi lub rozwieje moje obawy.

Czy w Poznaniu lub okolicy jest ośrodek diagnozujący FAS/FAE?

kreuk - 2010-05-27, 09:54

Witam
Proszę o przesłanie mi ankiety na adres

Mam syna 14 letniego, sprawia ogromne problemy wychowawcze czytając o FAS/FAE mam podstawy sądzić iż należy do grupy FAE ale.....
Pozdrawiam

dakota - 2010-06-22, 11:13

Witam.
Czy i ja mógłbym prosić o taką ankietę do diagnozowania FAE ? Mam 10cio letnią córkę i już nie mam siły i pomysłów jak jej tłumaczyć większość rzeczy które wydawały mi się oczywiste i że już dawno ją tego nauczyłem... na szczęście trafiłem na artykuły na temat FAS i FAE i dochodzę do wniosku że prawie na 100% to jest to... lecz chciałbym się upewnić.
Z góry dziękuję i czekam z niecierpliwością. Mój adres:

[ Dodano: 2010-07-06, 08:53 ]
Dziękuję za BRAK odzewu. Nie ma to jak głupio liczyć że ci ktoś pomoże.

joakas - 2010-07-13, 07:51

Witam
pisze na tym forum pierwszy raz. Adoptowalam chlopczyka - wczesniak z niska masa urodzeniowa 1000 g., malym obwodem glowki, matka alkoholiczka, pewne cechy dysmofrii twarzy. W tej chwili ma 9 miesiecy. Nie wiem kiedy tak naprawde mozna diagnozowac fas (slyszalam, ze im szybciej tym lepiej) - dlatego prosze o przeslanie ankiety na adres: Wiem, ze teraz jest czas urlopowy - wiec bede czekac cierpliwie :)

Luka21 - 2010-08-10, 12:46

Mam 21 lat, chcialabym wiedzieć gdzie i w jaki sposób mogłabym poddac sie diagnozie stweirdzajace FAS/E choc to drugie jest bardziej mozliwe. Prosze pilnie o odpowiedz, gdyż nie chcę zwlekać z tą sprawą. Moje kolejne pytanie brzmi co się dzieje po stwierdzeniu tego typu "dysfunkcji"??.[/list]

[ Dodano: 2010-08-10, 13:49 ]
Jeżeli jest możliwość przesłania ankiety bym mogła wstępnie ocenić mój stan. Z góry dziękuję. Proszę pisac na adres e-mail.

Telimenka - 2010-09-10, 08:46

Witam, bardzo proszę o wysłanie ankiety. Z pewnością mi pomoże spojrzeć na mój problem. Adoptowałam córeczke i mam wrazenie, że jej matka piła w czasie ciązy. Bardzo proszę o adres mailowy do Pani Małgosi.
mag - 2010-09-13, 22:35

ja również bardzo proszę o ankietę
jestem n-lem, chcę pomóc opiekunom chłopca, któremu każde przedszkole dziękuje średnio po tygodniu. Rodzice są zmordowani, a w zachodniopomorskim nikt się raczej nie chce wypowiedzieć o konkretnej przyczynie dziwnego zachowania chłopca w wieku 5 lat.

[ Dodano: 2010-09-13, 23:36 ]
ach to mój mail

kasyda - 2010-09-30, 04:01

Cieszę się, że ten wątek jest nadal aktywny. Chciałabym prosić o ankietę do diagnozowania FAE. Mój adres:
bagata - 2010-10-16, 19:31

Witam, jestem na etapie tworzenia rozdziny zastępczej czteroletniej Natalki i 2-letniego Fabiana, których mama jest alkocholiczką; dzieci nie mają dysmorfii FAS (jestem pediatrą) czy mogę prosić o ankietę FAs i jeśli to możliwe kontakt do Pani Małgosi; mój adres:

[ Dodano: 2010-10-16, 20:32 ]
ups: alkoholiczką, przepraszam

malgorzata - 2010-11-09, 22:12

ja również bardzo proszę o taką ankietę. Proszę też o pomoc gdzie w Bydgoszczy mogę iść z dzieckiem , na diagnozę , gdzie można stwierdzić, czy to ta choroba.
AGULA - 2011-01-26, 23:19

Witam. Również poprosze o ta ankiete. mam 2 synów, u których podejrzewam FAS. Pozdrawiam :)
yorkanka - 2011-01-28, 19:50

Małgorzata w Bydgoszczy nie wiem, ale w Toruniu masz mega sympatycznych Państwa Liszcz :) Pozdrawiam Ania
dagmara - 2011-01-31, 21:25

Witam. Jestem mamą adopcyjną dwóch małych chłopczyków ( rodzeństwo) - dwu i trzy latka. U starszego dziecka zaniepokoiły mnie pewne cechy wyglądu oraz zachowania które są zbliżone do opisywanych przypadków dzieci z FAS, natomiast młodszy syn rozwija się jak na razie bez większych problemów, dodam, że ojciec dzieci spożywał alkohol a matka podpijała. Bardzo proszę o wysłanie mi ankiety na e-maila ponieważ bardzo niepokoi mnie zachowanie mojego dziecka. Pozdrawiam serdecznie.
MamaExpresika - 2011-02-09, 12:15
Temat postu: Mam problem z 6-latkiem
Witam serdecznie
Od 6 lat i 1 miesiąca jest mamą. Mój synek trafił do mego serca i domu, gdy miał 52 dni. W ośrodku powiedziano nam, że Pani, która urodziła nasze dziecko nie piła. Uważałam, że to prawda. Wczoraj wieczorem dopadły mnie poważne wątpliwości. Moje dziecko ma prawie cały zestaw objawów!! Od 3 roku życia szukamy dla niego pomocy, od 2 lat już naprawdę intensywnie. Nikt nawet psycholog nie powiedziały nam o FAS (może dlatego, iż mówiliśmy że biologiczna mama nie piła). Chcielibyśmy bardzo ustalić czy nasz synek faktycznie ma FAS czy to już mya czepiamy się w tej chęci pomocy wszystkiego. Mały urodził się w 40 tygodniu ciązy z masą 2810 i miał bardzo mała główkę. Do dziś ma małą i w wieku 6 lat i 3 miesięcy wreszcie udało się przekroczyć wagę 19kg. Fizyczność to jedna sprawa a umysł druga. Na te chwile nie ma stwierdzonego opóźnienia, ale jesteśmy dopiero przed prawdziwymi testami. Mały bardzo duże problemy z koncentracją, czasami mam wrażenie, że odlatuje. Kolory, liczmy, czas to dla niego tematy nie do przeskoczenia. Pomimo pracy w tym temacie z nami, pedagog, logopedą i terapeutką SI. Zdecydowanie odbiega od swoich rówieśników, jest przy nich jak maleńkie dziecko - nie mniej jest lubiany. POnadto jest upary, nie słucha, ale ja mam wrażenie, że do niego nie dociera. Słuch sprawdzaliśmy jest ok. Dodam, że robiliśmy teraz też EEG - jest do obserwacji - zmiany zbliżone do padaczki. Robiliśmy ze względu na te "zawieszanie się" i ucieczki w sen w monentach dla synka stresujących.
Pani Małgosiu bardzo proszę o przesłanie ankiety, wiedziałabym czy to FAS czy muszę szukać dalej. Pozdrawiam

Małgorzata - 2011-02-09, 20:15

MamaExpresika, Witaj :kwiatek:

Korespondencja poszła :)

Rzeczywiście, trzeba się małemu dobrze przyjrzeć. Super, że ma SI. :tak: ]
Zastanówcie się nad wyjazdem na nasz letni obóz, będzie więcej czasu na poznanie synka. :)

MamaExpresika - 2011-02-09, 20:41
Temat postu: Dziękuje za szybką odpowiedź
Czekałam na nią jak na szpilkach. Tak bardzo chce wiedzieć, co w końcu dolega mojemu dziecku. Już nie wiem gdzie mam się udać. Dlatego jeszcze raz serdecznie dziękuję. Dziś dla mnie szczególnie trudny dzień, byłam na zebraniu w szkole. Zapoznałam się z oceną dziecka, niby to wszystko wiedziałam i bez tego, ale mi ciężko. Zaczęłam małemu już tłumaczyć, że nie pójdzie do 1 klasy. Właśnie się uśmiechnęłam, właśnie synek układa z mężem puzzle i mówi: "tatusiu jak pięknie układas, naplawde pięknie". Co jak co, ale komplementy mówić to on potrafi :)
Ayra - 2011-02-11, 10:10

Witajcie,

jestem mamą zastępczą i czekamy na dzieci, chłopiec 8 lat i dziewczynka 7 lat. W MOPSie powiedziano nam ,że mają zdiagnozowany FAS ale "nie na poziomie genetycznym" co to znaczy? proszę pomóżcie bo nie otrzymaliśmy odpowiedzi niestety.Oboje mają stwierdzenie o niepełnosprawności ,chłopiec ma odroczony obowiązek szkolny a dziewczynka uczęszcza do przedszkola do 4 -latków.Do tego wszystkiego nie wiadomo czy to opóźnienie wynika z FAS czy też z zaniedbania .Bardzo proszę o odpowiedź bo chciałabym wiedzieć z czym przyjdzie nam się zmierzyć ...

Małgorzata - 2011-02-12, 19:18

Ayra,

witaj :kwiatek:

Ayra napisał/a:
zdiagnozowany FAS ale "nie na poziomie genetycznym
Nie mam pojęcia o co chodziło pani z MOPS. FAS nie jest chorobą genetyczną, jest wadą wrodzoną - bezpośrednim uszkodzeniem płodu na skutek toksycznego działania alkoholu.
Moje pytania:

1. Kto i jakim narzędziem diagnostycznym stwierdził FAS (bardzo często są to domniemania, "bo matka piła")
2. Każde dziecko z FAS jest inne, nie da się ich porównać. W internecie z konieczności podawane są pewne uogólnienia, ale tak naprawdę to nie ma "dziecka z FAS". Jest konkretny Jaś, który ma FAS i ma swoją historię życia i charakter odmienny od innych dzieci.
Bez bardziej szczegółowej diagnozy trudno będzie odpowiedzieć na Twoje pytania i ocenić, co wynika z zaniedbania, a co z uszkodzenia. Czas takę pokaże - dzieci zaniedbane po zmianie środowiska zmieniają się, rozwijają. Dzieci uszkodzone zmieniają się znacznie wolniej, a opiekunowie mają poczucie, że ta zmiana nie jest proporcjonalna do wysiłku i oferowanej pomocy.

iwona6 - 2011-02-22, 07:57

Witam serdecznie wszystkich
Na forum trafiłam zupełnie świadomie, po tym jak znalazłam fundację FAStryga.
Zawodowo jestem związana z dziećmi z niepełnosprawnościami intelektualnymi, pracuje w szkole specjalnej i w małym domu dziecka.
Po szkoleniu z zakresu socjoterapii, na którym przedstawiono nam film oraz prezentacje na temat FAS, zaczęłam, być może zupełnie niepotrzebnie szukać FAS w swoim otoczeniu.
Z dostępnych mi wywiadów, nie wynikało nic co mogłoby sugerować ten rodzaj dysfunkcji.

Małgorzato, czy w związku z tym mogę prosić o ankietę, która jak myślę mogłaby mi pomóc w dotarciu do prawdopodobnych przyczyn problemów moich wychowanków??
Szukam jeszcze ośrodków, które zajmują się diagnostyką zaburzeń związanych z FAS.
Już wiem, że Śląsk, Lędziny.
Które jeszcze ośrodki maja specjalistów diagnostyków?
Czy jest szansa na diagnostę w województwie?
W każdym województwie, oczywiście miałam na mysli

Pozdrawiam serdecznie, Iwona

Małgorzata - 2011-02-22, 20:41

iwona6,

Witaj :kwiatek:

iwona6 napisał/a:
Które jeszcze ośrodki maja specjalistów diagnostyków?


Teoretycznie każdy lekarz ma prawo do diagnozowania FAS. Piszę "teoretycznie", ponieważ w Polsce brak jest jednolitych, wystandaryzowanych narzędzi diagnostycznych, a specjaliści diagnozują na tzw. "oko" i zgodnie z własną wiedzą. Paradoksalnie młodsi lekarze kończący studia mają więcej wiedzy na temat FASD niż ich starsi koledzy. Ja mam zajęcia ze studentami VI roku medycyny (psychiatria dziecięca) i zanim trafią słyszą wcześniej o FAS na pediatrii, neurologii i ginekologii z położnictwem.
Sama wiedza jednak nie wystarcza, trzeba jeszcze opanować narzędzie diagnostyczne, nabrać praktyki i mieć codzienny kontakt z dziećmi z takimi zaburzeniami. Dlatego specjalistów jest jak na lekarstwo. My posługujemy się tzw. czterocyfrowym kwestionariuszem diagnostycznym FASD. Zgodnie z moją wiedzą certyfikat ukończenia kursu posiada w Polsce 5 osób (wszyscy współpracujemy ze sobą biorąc udział w projekcie Śląskiego Uniwersytety Medycznego). Są to: trzej lekarze ze Śląska (psychiatra dziecięcy, psychiatra osób dorosłych oraz neurochirurg) jestem ja oraz moja wspólpracownica i przyjaciółka psycholożka (jeśli zechce, to się ujawni :chytry: )

Rozmawiamy tutaj o diagnozie medycznej. Inaczej się ma sprawa z diagnozą psychologiczną w FAS, która stanowi część całego rozpoznania. Jest parę osób w Polsce pracujących w tym obszarze.

iwona6 napisał/a:
Czy jest szansa na diagnostę w województwie?
W każdym województwie, oczywiście miałam na mys


Oj, to sprawa przyszłości.... A jak dalekiej? :?:

iwona6 - 2011-02-22, 21:49

Cieszę się Małgorzatko, że zechciałaś mi tak szybko odpowiedzieć.
czyli jest tak jak myślałam, o diagnozę psychologiczną wcale nie jest łatwo.
A co do ankiety- czy miałabym szansę na otrzymanie jej?

Nie ukrywam, że bardzo chciałabym... :zakochany:

Póki co dzięki za tyle...
Zobowiązałam sie do przeprowadzenia szkolenia w obrębie mojego Klasowego Zespołu Nauczycieli na temat FAS/FASD trochę materiałów otrzymałam na szkoleniu i nimi w zasadzie chciałam się podzielić z moimi koleżankami, a w szkole mojej- specjalnej- dzieci z FAS/FASD jest trochę- uszkodzenia OUN, i upośledzenie umysłowe może być spowodowane właśnie alkoholem spożywanym podczas ciąży...

Och, żal dzieciaków....

Pozdrawiam, Iwona

jkannaII - 2011-04-05, 16:47
Temat postu: FAE
Pani Małgorzato,
niedawno dowiedziałam się, że moja ciocia jest alkoholiczką. W tym samym czasie usłyszałam o FAS, dodałam dwa do dwóch i zauważyłam u mojego 6 letniego kuzyna wiele cech wskazujących na FAE.

Czy mogłabym prosić o ankietę?

Mieszkamy na śląsku, czy istniałaby możliwość otrzymania namiarów na lekarzy ze śląska, którzy potrafią zdiagnozować FAS i FAE (wspomina Pani o dwóch specjalistach z certyfikatem)?

mejl: joanna.kazmierczyk@10g.pl

dorjan - 2011-05-11, 16:23

I ja bardzo proszę o przesłanie mi ankiety dorota_30@o2.pl.
Jestem matką zastępczą prawie trzyletniej dziewczynki. Dopiero od niedawna zauważyłam, że jej wygląd zaczął się zmieniać, odpowiada opisom. Najbardziej niepokoi mnie zachowanie, dziewczynka jest bardzo ruchliwa, panie w żłobku maja swoją teorię "nie czuje strachu może być akrobatką" ale to nie tak, ja się wciąż obawiam, że może zrobić sobie krzywdę bo nie uczy się na własnych błędach. często powtarza czynności, które w jakiś sposób sprawiły jej ból nie da sobie przetłumaczyć aby tego nie robić bo może się tak...albo inaczej... skończyć.

alpina - 2011-08-18, 09:43

:(
Miki - 2011-08-22, 08:19
Temat postu: prośba o ankietę
Witam,

Ja również jestem zainteresowana otrzymaniem takiej ankiety. Jestem ciocią dwójki cudownych dzieci- Natalki (1,5 roczku) oraz 3,5 rocznego Antka. Natka rozwija się książkowo, natomiast Antek wydaje mi się że jest przykładem dziecka z FAS/FAE- nie z wyglądu, a z zachowania. Nie można się z nim porozumieć w żaden sposób, jeszcze nie mówi- w zasadzie powtarza tylko w kółko jedno jakieś zdanie- jego słownik ogranicza się do: nie, tak, Mio tu, Mio tam, mama, tata przy czym wszystko mu jedno do kogo mówi mama, a do kogo tata, nawet obcych nazywa mama- tata. Słuch ma świetny i czasami zdaje się że rozumie co się do niego mówi, ale przekonanie go do czegokolwiek jest bardzo trudne, czasami graniczy z cudem, dodatkowo prawie nie je (ostatnio zaczął wstawać w nocy i troszeczkę podjadać). Dodatkowo wiem, że jego matka będąc z nim w ciąży kilka razy bardzo się upiła (o kilku razach wiemy, nie wiadomo ile tak naprawdę piła bo nie chce się do tego przyznać). Jak była w drugiej ciąży była pod stałym nadzorem rodziny, która pilnowała żeby nie zrobiła czegoś głupiego i zapewne tylko dlatego z Natką nie ma takich problemów jak z Antkiem. Będę bardzo wdzięczna za pomoc.

Elka - 2011-09-12, 13:56

Czy ja moge prosic tez o ta ankiete???Moj e-mail elara@poczta.onet.eu Dziekuje Ela
baszko - 2011-09-29, 06:31

Również proszę o ankietę na maila basia.dk@wp.pl
klaudia77 - 2011-10-04, 11:07

Witam,
Czy taka ankieta będzie przydatna dla dziecka rocznego?
Jeżeli tak, to bardzo proszę o przesłanie na adres email akbieniek@wp.pl

blanka - 2012-01-12, 10:05

Witam serdecznie,
jestem bardzo zainteresowania otrzymaniem ankiety na adres pater-prais@wp.pl
Serdecznie dziękuję i pozdrawiam!

magdalena0102 - 2012-01-21, 01:19

Witam,
Jestem studentką pedagogiki rewalidacyjnej. Na zajęciach z psychologii klinicznej omawialiśmy temat dotyczący FAS – Płodowego Zespołu Alkoholowego. Dowiedziałam się bardzo ważnych informacji, które mogą uświadomić kobietom w ciąży, jak wiele złego może spowodować każda ilość alkoholu spożytego w czasie ciąży.
Podczas trwania ciąży może dojść do wielu uszkodzeń dziecka, najbardziej narażony jest układ nerwowy, który powstaje na początku i rozwija się przez cały czas. Ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że w czasie ciąży dochodzi do licznych podziałów komórek i tworzenia się ich struktur, powstają wtedy układy, narządy. Jakakolwiek ilość alkoholu może spowodować ich deformacje, zaburzenia w funkcjonowaniu. Komórki nerwowe, które powstają w okresie prenatalnym są jedyne, po urodzeniu się dziecka nie powstaną nowe. Dlatego tak ważne jest, aby dziecko miało prawidłowe warunki rozwoju!
Alkohol niesie ze sobą wiele niebezpieczeństw dla dziecka, dlatego nie sięgajcie po żadną ilość alkoholu gdy tylko przypuszczacie, że doszło do poczęcia. Każda chwila dla Waszego dziecka jest cenna. Ważne jest aby zwracać uwagę na leki – syropy, zażywane w czasie ciąży, ponieważ mogą zawierać alkohol. Także słodycze zawierające nadzienie alkoholowe (spożyte w znacznych ilościach) mogą spowodować nieodwracalne zmiany. Alkohol jest używany do konserwowania słodyczy, nawet w dużych ilościach, z czego wiele osób nie zdaje sobie sprawy, ponieważ producenci słodyczy nie informują nas o tym!
Dzieci z FAS mają charakterystyczny, zniekształcony wygląd twarzy. Pojawiają się problemy, anomalie rozwojowe (wady serca, niska waga urodzeniowa, niska odporność powodująca liczne infekcje), zaburzenia funkcjonowania centralnego układu nerwowego (dzieci bardzo reaktywne, absorbujące, mało śpią, niespokojne, wszelkie czynności pielęgnacyjne sprawiają ból).

PAMIĘTAJ:

PODCZAS CIĄŻY NIE MA BEZPECZNEGO MOMENTU I BEZPIECZNEJ ILOŚCI ALKOHOLU!

FAS JEST CHOROBĄ NIEULECZALNĄ A TY MOŻESZ ZAPOBIEC JEJ W 100%!!!



Studenta pedagogiki - Magda

anna4 - 2012-01-23, 18:21

Witajcie, Jestem na Waszym forum po raz pierwszy i chciałabym odnieść się do informacji zamieszczonej przez studentkę pedagogiki...Zainteresował mnie fakt, że słodycze często zawierają alkohol, a nie jest to uwzględniane w składzie produktu...Czy ktoś z Was moze potwierdzic taka informację i czy w takimk razie w czasie ciąży trzeba całkowicie unikac słodyczy?
joana - 2012-01-23, 18:25

Magdaleno0102 zainteresowała mnie Twoja informacja na temat FAS. Ogólnie jest mało informacji dotyczącej diagnostyki tej choroby. Jest zaskakujące to, że nawet małe ilości alkoholu w organizmie kobiety mogą wprowadzić tak nieodwracalne zmiany w rozwoju dziecka. Podzielę się tak cenną informacją podaną przez Ciebie z kobietami, które będą matkami. Mam nadzieję, że będą chciały podejść do sprawy poważnie.
Kate12345678 - 2012-01-27, 13:29
Temat postu: ankieta
Witam,
jak inni użytkownicy proszę o przesłanie ankiety :) z góry dzięki
mail yellow10@poczta.onet.pl

katete - 2012-10-30, 22:18
Temat postu: potrzebna pomoc w diagnozie
Witam,
pracuję w placówce wsparcia dziennego w Lublinie. W grupie wychowanków mam 10- letniego chłopca, u którego występuje kilka symptomów FAS. Chłopiec jest pod opieką PPP (ze względu na trudności w uczeniu się), jednak nie diagnozowano go pod kątem FAS. Czy mogłabym uzyskać wspominaną w postach ankietę do wstępnej diagnozy oraz poradę gdzie w Lublinie pokierować rodzica, aby zdiagnozowano dziecko?

Pozdrawiam ciepło,
Kasia

[ Dodano: 2012-10-30, 22:19 ]
zaaaapomniałam, mój e-mail: katete@poczta.fm

anankee - 2012-12-15, 15:55
Temat postu: ankieta
czy mogę prosić o ankietę pomocną w diagnozowaniu fas?
anankee@interia.pl

ciocia - 2013-12-18, 12:11

Bardzo proszę o test o którym mowa na forum. Jestem wraz z mężem rodziną zastępczą dla mojego bratanka , który ma 8 lat który ma bardzo duże problemy z koncentracją , uczeniem się, zapamiętywaniem , czytaniem , pisaniem i zachowaniem. Wiem , że mama chłopca upijała się wręcz będąc w ciąży . Dziękuję. lidelka75@wp.pl
zuzula - 2014-02-05, 00:06

Dzień dobry,

Mój partner ma 12-letniego syna z poprzedniego związku. Matka chłopca piła alkohol podczas ciąży - w niedużych ilościach, ale często i regularnie (do dziś ma ona problemy z alkoholem).
Chłopiec ma problemy rozwojowe i ogromne kłopoty z nauką, zapamiętywaniem czegokolwiek analizowaniem problemów i wyciąganiem wniosków. Jest bardzo inteligentny, wydaje się, że rozumie różne rzeczy, ale nie potrafi się do nich zastosować. W wieku 12 lat zupełnie nie panuje też nad pojęciem czasu. Jest nadpobudliwy i nie potrafi na niczym się skupić. Ma kłopoty ruchowe, tak jakby nie do końca miał świadomość własnego ciała. W szkole ma problemy z socjalizacją w grupie, jest egocentryczny i ma zmienne nastroje, bywa agresywny.

Mój partner i ja staramy się jak potrafimy, uczymy się z nim, odrabiamy lekcje, tłumaczymy, rozmawiamy, przypominamy. Nic jednak nie daje efektów. Chłopiec chodził do psychologa zanim jego rodzice się rozstali, ale matka nie przyznawała się, że piła w ciąży. Psycholog zdiagnozowała ADHD i przez jakiś czas był pod tym kątem leczony farmakologicznie. Z braku efektów leki odstawiono.

Czytając i szukając pomocy natrafiłam na informacje o FAS/FAE i im więcej czytam, tym bardziej jestem przekonana, że powinnam szukać w tą stronę. Wydaje mi się też, że dziecko ma pewne cechy dysmorfii twarzy (płaski zadarty nosek o szerokiej nasadzie, wąska górna warga), ale może on po prostu ma tak genetycznie.

Może wypełnienie ankiety pomoże nam podjąć jakieś decyzje w sprawie dalszych kroków. To jest taki kochany dzieciak, ale pewnych rzeczy po prostu nie potrafi przeskoczyć.
Bardzo się o niego martwię i chciałabym mu pomóc tak jak tylko będę potrafiła.
Prosiłabym Panią o przesłanie testu do wstępnej diagnozy oraz w miarę możliwości kontakt do specjalisty na terenie Warszawy, który mógłby nam pomóc w diagnozie.

Pozdrawiam serdecznie i z góry dziękuję za pomoc!
Ula

vocativa - 2014-05-13, 14:25

Witam jestem mamą adopcyjną niespełna półtorarocznego chłopca, jesteśmy w trakcie szukania diagnozy, bo wiele rzeczy w rozwoju synka nas niepokoi. Jesteśmy już umówienie na konsultację z lekarzem genetykiem. czy mogłabym prosić o wysłanie ankiety? Mój adres mailowy to: turtle23@wp.pl Pozdrawiam serdecznie!
maxim - 2014-10-04, 18:57

Witam, mam dwójkę uroczych adpotosiow 6 i 7 letnich. Matka niestety piła w czasie ciąży...Czy mogę prosić o ankietę pomocną w diagnozowaniu fas ? Czy w Bydgoszczy są specjaliści od diagnozowania ? moj adres ss1@tlen.pl
nano123 - 2014-10-08, 19:00

Wysłany: 2014-10-04, 19:57
Witam, mam adoptowanego synka w wieku 3 lat. Matka biologiczna piła w czasie ciąży.
Bardzo proszę o ankietę pomocną w diagnozowaniu Fas. Mój adres nano123@vp.pl
_________________

STOKROTKA - 2015-01-26, 23:01

Witam,

jestem mamą 3 letniej Dziewczynki, piłam alkohol w ciąży nie wiedząc o niej. Teraz obsesyjnie doszukuję się FAS u mojego dziecka :(

Bardzo proszę o ankietę pomocną w diagnozie FAS. fm---group@wp.pl

Z góry dziękuję.

Ps. czy miał ktoś podobny problem?

kp102 - 2015-07-09, 08:58

Witam, jeśli to jest aktualne czy mogłabym dostać ankietę do wstępnej diagnozy FAS/FAE. Jestem rodzicem zastępczym 6 latka, który ma wiele cech wskazujących na to zaburzenie niestety.. mój e-mail dzidziulki@gmail.com. Pozdrawiam i z góry dziękuje.
tomska - 2015-09-17, 08:56

Witam. Też bardzo proszę o przesłanie ankiety pomocnej w diagnozie fas/fae.
Dziękuję i pozdrawiam.

AgaGd11 - 2015-10-05, 12:42

Dzień dobry. Pół roku temu adoptowaliśmy 4 letnią córeczkę. Mała urodziła się z podejrzeniem FAS (widoczne cech dysmorficzne twarzy, pijąca matka biologiczna, niska waga urodzeniowa). Obecnie córeczka rozwija się dobrze i nie widać wyraźnych opóźnień rozwojowych. Będę jednak wdzięczna za przesłanie mi ankiety do wstępnej diagnozy FAS. Z góry dziękuję. Mój e-mail: agagd11@gmail.com
gmard - 2015-10-24, 21:05

Witam. Prosze jeżeli można o przesłanie ankiety na adres gmard@interia.pl z góry dziękuje.
emka - 2015-10-29, 21:33
Temat postu: Proszę o pomoc
Jestesmy rodzicami adopcyjnymi 5letniego chlopca z duzym opóźnieniem mowy,problemami rozwojowymi i emocjonalnymi.Bez wdawania się w dalsze szczegóły -podejrzewamy fasd.Zależy nam na diagnozie i terapii.Brak nam wiedzy i umiejętnosci.Kochamy naszego synka i chcemy pomóc mu normalnie żyć❤
Proszę o informację z kim nalezy się skontaktować .
Czy możemy się zapisac do Panstwa do poradni bezposrednio czy najpierw powinnismy wypelnic ankietę? Jesli tak ,to proszę uprzejmie na wyslanie na adres maomam@o2.pl


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group